Koupit nemovitost a vyřídit si hypotéku se v současnosti vyplatí. Nízké úrokové sazby (přes 2 %), levné nemovitosti a stabilní ekonomická situace vytvořily ty správné podmínky pro úvěry na bydlení. O hypotéky je zájem také kvůli hrozbě růstu úrokových sazeb. Některé banky už postupně zdražují, protože jim podražily zdroje financování hypotečních úvěrů a pomalu začínají růst také ceny nemovitostí.

Stále více Čechů uvažuje o vlastním rodinném domě, který si v současnosti mohou snáze dovolit. Roste rovněž poptávka po investičních nemovitostech, v poptávce tradičně vedou malometrážní byty ve větších městech.

Průměrná hypotéka jsou necelé 2 miliony Kč

Z aktuálních statistik společnosti Partners vyplynulo, že průměrná výše hypotéky je 1,7 milionu Kč na 26 let, u bank specializujících se na bonitnější žadatele činí průměr více než 2 miliony Kč. Nejčastější výše hypotéky, kterou klienti využívají, je 80 % LTV. To znamená, že si berou úvěr na 80 procent hodnoty nemovitosti a dosáhnou tak na velmi nízké sazby. Zatímco v předchozích letech měli žadatelé zájem o tříletou fixaci, nyní preferují pětiletou, protože chtějí zafixovat současné extrémně nízké sazby na delší dobu.

Máte drahou hypotéku? Navštivte srovnání hypoték a najděte levnější.

Oproti minulosti se mění také účel hypotečních úvěrů. Dříve hrálo prim refinancování, banky ale začaly být v nabídkách na nové fixační období mnohem vstřícnější, proto se začal objem čistě převáděných úvěrů snižovat. V současnosti řeší klienti refinancováním spíše navýšení úvěru nebo nějakou zásadní změnu parametrů – například zástavu, změny u spoludlužníků nebo změnu banky, která již nevyhovuje kvůli bankovním službám. Vedle refinancování tak klienti často žádají také o nový hypoteční úvěr na klasický nákup nemovitosti. Méně častým účelem jsou stavby nebo rekonstrukce.

Finanční poradce dokáže pomoci k úvěru rychleji

Při vybírání a vyřizování hypotečního úvěru se vyplatí služby profesionála. Finanční poradce pomůže nejen při lepší orientaci v nabídce bank, jeho zkušenosti žadatel využije také při vyjednání zajímavých cenových podmínek. Klienta pak doprovází i v dalších letech a může pomoci například právě při refinancování a dalších úpravách.

Navíc může pomoci s rychlejším vyřízením hypotéky. Banky jsou dnes zavaleny žádostmi o hypoteční úvěr a její sjednání se může protáhnout. Potřebujete-li peníze rychle, profesionál s vybudovanými kontakty v bance může být tím pravým.

Rychleji se obvykle domůžete vyřízení tam, kde máte zřízený běžný účet a vybudovanou finanční historii. Ušetříte tak třeba čas při dokládání příjmu. Jestliže spěcháte, zjišťujte si u bank nejen úrokovou sazbu, měsíční splátku a výši poplatků, ale také podklady, které po vás bude chtít. Jejich sháněním budete opět přicházet o čas.

Lucie Drásalová, úvěrová analytička Partners