„Dobrý den, my jsme inspekce, ukažte mi váš účet za elektřinu,“ tak popisují spotřebitelé návštěvy tento týden na Litoměřicku. Jedná se zpravidla o dvojici mužů s visačkou „inspektor“ na krku, kteří si vyžádají účet za plyn a elektřinu. Nejedná se o inspektora České obchodní inspekce, avšak spotřebitelé tvrdí, že v rámci představení tito muži skutečně mluví o „České obchodní inspekci“.

Mezi oblíbené praktiky šmejdů patří podomní prodej.
Stát zakáže podomní prodej energií. Kvůli šmejdům

Jak však ČOI poznamenává, žádní jejich inspektoři kontrolovat účty za energie ke spotřebitelům domů nechodí.  "Jediným cílem těchto lidí je pouze snaha vyvolat dojem, že se jedná o důvěryhodnou osobu, aby spotřebitel ukázal veškeré faktury za energie a následně mu byla nabídnuta změna dodavatele energií," uvedla ČOI.

Cílem nových smluv pak bývá hlavně nárokování vysokých smluvních pokut v případě, že se spotřebitel nakonec rozhodne dodavatele neměnit.

Před těmito podomními nabídkami varuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Českou obchodní inspekcí a Energetickým regulačním úřadem. Někdy jsou dokonce uzavírány smlouvy přímo u spotřebitelů doma, součástí smlouvy je zplnomocnění jednat ve jménu spotřebitele a vybrat „lepšího“ dodavatele energie, cílem těchto smluv však bývá hlavně nárokování vysokých smluvních pokut v případně, že se nakonec spotřebitel rozhodne neměnit dodavatele energií.

Beseda policistů se seniory na téma Šmejdi.
Nové zbraně v boji proti šmejdům, ČOI může i nahrávat

"Drzost a „vynalézavost” takzvaných „energetických šmejdů” nezná mezí. Před několika dny jsme společně s ČOI a Energetickým regulačním úřadem vystoupili proti nezákonným praktikám některých přeprodejců energií a informovali jsme spotřebitelskou veřejnost, jak se zprostředkovatelům účinně bránit, "říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.    

Město Litoměřice proto bude o problému informovat všech 39 obcí, které pod Litoměřice spadají. Obyvatelům, kteří mají nastaveno zasílání informačních SMS, zašlou zprávu s varováním, informace oznámí také obecním rozhlasem.

Ceny energií lze podle nich porovnat na on-line kalkulačce. Pokud už podnikatel po spotřebiteli žádá sankci, je možné využít služby mimosoudního řešení sporů ČOI, v případě sporu s dodavatelem energií se lze obrátit na ERÚ.

"V našem tažení proti nekalým obchodním praktikám rozhodně nepolevíme. Naopak, připravujeme změnu legislativy, která posílí pravomoci spotřebitelů," dodal Hüner. 

Ilustrační foto.
Každá druhá pohřební služba šidí a klame pozůstalé, odhalila inspekce