Je libo skvělou antialergenní deku z ovčí vlny, či zaručeně pravý značkový parfém za pár stovek? Hodinky, autorádia, telefony? Asi každý z nás se už s podomním či pouličním prodejem setkal. Kolikrát je těžké se cvičeným obchodníkům ubránit. Obzvlášť starší občané občas podlehnou. Mladovožičtí teď však těmto praktikám utnou tipec.

„Jedná se o nařízení, které reguluje prodej ve městě. Uchýlili jsme se k tomu proto, že ve Vožici často působili různí pokoutní podomní prodejci, kteří nabízeli především starším lidem různé zboží, naléhali na ně a ti lidé, když si něco pod nátlakem zakoupili, třeba zjistili, že zboží nechtějí nebo že neodpovídá tomu, co prodejce nabízel,“ líčí důvody změny tržního řádu vožický starosta Jaroslav Větrovský.

Iniciativa vzešla od zastupitele Ladislava Pavlíka. Přímo na něj se obrátila řada lidí, kteří měli s podomním prodejem neblahé zkušenosti. „Často mluvím s lidmi v ordinaci i mimo ní a historek, jak je otravovali podomní obchodníci, nebo dokonce jak je při tom i okradli, jsem slyšel spoustu. Napadlo mě, že by se s tím mělo něco dělat.“

Ladislav Pavlík si tedy zjistil, že lze tento způsob obchodování legislativně regulovat a navrhl radě, aby přijala nějaké opatření. Město pak svůj tržní řád po dohodě s krajským úřadem sešněrovalo.

„Když lidé nebudou chtít být obtěžováni podomními prodejci, už dnes existuje určitý represivní nástroj v podobě nařízení, které tento způsob prodeje zakazuje. Občan může zavolat na policii, která má díky tomu oporu v legislativě a může obchodníka vykázat,“ upozornil starosta.

Z přednášky lékaře se vyklubala prodejní akce

Jedním z impulsů ke změně tržního řádu v Mladé Vožici byla i nepovedená prodejní akce v místním klubu důchodců. Svou smutnou zkušenost si s tím prožila jeho předsedkyně Hana Trejbalová.

„Na městský úřad za paní Novotnou přišel pán, který se představil jako kulturní pracovník lázní Luhačovice a nabízel pro naše důchodce přednášku lékaře o problémech pohybového ústrojí důchodců. Paní Novotná mi ho předala, načež jsem mu rovnou řekla, že klidně mohou přijet, ale nechceme žádnou předváděčku. Na to odpověděl, že to nedělají, že žádné deky ani hrnce nemají,“ vypráví nedávný příběh Hana Trejbalová.

Předsedkyně sehnala dvaačtyřicet lidí a přednáška se měla konat v restauraci Na růžku. Podle slov organizátora měl každý dostat dvě kila prášku na praní a večeři zdarma. Stále však tvrdil, že o žádnou předváděčku nepůjde.

„Když jsme ale do restaurace přišli, na stole ležela matrace, deka a polštář. A chlapík začal, jak je masérem v lázních a jak pro celé Luhačovice zajišťujě tyhle soupravy pro pacienty. Byla jsem tak naštvaná, že jsem do Luhačovic napsala dopis, kde jsem se ptala, zda vědí, že se tahle firma zaštiťuje jejich jménem. Vedení lázní mi písemně odpovědělo, že se od toho důrazně distancují a že s touhle firmou nemají vůbec nic společného. Dokonce chtěli podat na firmu trestní oznámení, že zneužívají jejich dobré jméno,“ líčí příběh Hana Trejbalová.

Podmínky smlouvy

Ona sama však obchodníkům nakonec podlehla a objednala si matraci. Když však doma zjistila, že její původní matrace nejde vyndat, chtěla objednávku zrušit. Neměla však k dispozici ani kopii objednávky a ani nedostala možnost přečíst si podmínky smlouvy.

„Neměla jsem na nikoho ani kontakt. Jen telefonní číslo, na které jsem napsala SMS, že od smlouvy odstupuji. Okamžitě mi volali zpátky a řekli mi nejdřív, že budu platit tři a půl tisíce za nedodržení smlouvy. Nakonec jsme se domluvili, že se přijedou podívat a když zjistí, že matrace nepůjde vyndat, nebudu platit nic.“

Při telefonickém rozhovoru se však muž prořekl, že firma, kterou zastupuje, je z Poličky. Hana Trejbalová si už pak dohledala, že firma se jmenuje JD marketing a ihned společnosti napsala dopis, ve kterém písemně ruší objednávku. Kromě toho také popsala, jak prodejní akce v restauraci probíhala. Slíbený prací prášek totiž dostali jen ti, kteří si nějaké zboží objednali.

„Až po několika týdnech se mi ozval sám jednatel společnosti, omluvil se mi a řekl, že nic platit nebudu a také slíbil, že slíbený dárek musí dostat všichni a chtěl seznam lidí, kteří ho nedostali. Osobně je prý doveze a omluví se za jednání jejich externího pracovníka.“

Nakonec přijel opět muž z předváděčky, a to přímo na sraz klubu důchodců. Omluvil se, dodatečně rozdal prací prášky a když se do něj členky klubu pustily, raději utekl.

Pro tentokrát všechno skončilo dobře, protože se Hana Trejbalová nedala. To se však vždycky podařit nemusí. „Pořád ženským říkám, ať si dávají pozor, ať nikomu neotvírají, když budou mít jakékoli podezření, ať volají policii. A vidíte, sama pak naletím. Vůči jejich praktikám není nikdo imunní. Mrzí mě ale, že jsem do toho zatáhla i ostatní.“

Čtěte také: Podomnímu prodeji řekli stop