„Od příštího roku by měly zcela zmizet triky známé od nechvalně proslulých prodejců, kteří lákají spotřebitele k nevýhodnému přechodu k údajně levnějšímu dodavateli energie,“ řekla dosluhující ministryně Marta Nováková (za ANO). Příští týden předloží vládě návrh změn, jež by jim měly dosavadní podnikání znemožnit.

Ne agresi a manipulaci

„Vyvíjení agresivního nátlaku prodávajícími a veškeré jiné manipulativní a klamavé praktiky jsou pro nás neakceptovatelné,“ prohlásila Nováková. Posílit práva zákazníků a zamezit nekalým obchodním praktikám na trhu s elektřinou a zemním plynem má novela zákona na ochranu spotřebitele. Česko ji musí přijmout, aby sladilo své zákony s právem Evropské unie.

Podle nové úpravy bude délka trvání smlouvy na dobu určitou mezi obchodníkem a spotřebitelem omezena na 36 měsíců, poté se automaticky bude považovat za smlouvu na dobu neurčitou. Zákazníci ji budou moci bezplatně a bez sankce vypovědět, pokud odběrné místo přestanou užívat. Odběratel bude mít nově právo na písemné vyhotovení smlouvy.

Kdo bude chtít nadále sjednávat smlouvy pro energetické firmy, bude se muset nechat zapsat do veřejně přístupného registru, který povede Energetický regulační úřad. „Bez tohoto zápisu nebude moci zprostředkovatelskou činnost vykonávat,“ prohlásil náměstek ministryně René Neděla.

„Nepochybuji o pozitivním přínosu zavedení obdobného dohledu nad zprostředkovateli na energetickém trhu, jako je tomu například v oblasti finančních služeb, kde zmizela jakákoli anonymita,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Obává se však, že si kreativní „šmejdi“ najdou další skulinu v zákonech, jež bude později opět třeba upravit.

Na bezohledné praktiky prodejců doplácejí i společnosti dodávající energie. Se čtyřmi pětinami z nich se od loňského ledna kvůli používání klamavých praktik rozloučila firma Centropol Energy. „Smutné na tom je, že jen přešli k jinému dodavateli a tam svou činnost stejným způsobem vykonávají dál,“ uvedl Tibor Flašík z Centropol Energy.