Szórád zvítězil ve výběrovém řízení. Jurečka uvedl, že všech osm kandidátů, kteří postoupili do posledního kola, nechal prověřit Bezpečnostní informační službou (BIS), zda nemají napojení na organizovaný zločin či „šedou zónu". Ministr uvedl, že očekává, že Lesy ČR budou nyní fungovat transparentně a budou plnit funkci řádného hospodáře.

Transparentní chod podniku od nového ředitele očekává i premiér Bohumil Sobotka. „Očekávám, že nový ředitel zajistí, aby firma fungovala transparentně, aby si do ní nechodily různé zájmové skupiny jako do kasičky pro finanční prostředky formou podivných zakázek," řekl premiér. Připomněl, že řadu zakázek Lesů ČR vyšetřuje policie. „Tyto věci bude ještě potřeba důsledně rozkrýt a potrestat ty, kdo se snažili obohacovat na českých lesích," řekl Sobotka. Lesy ČR, které nyní mají přes 3000 zaměstnanců, by také podle něj měly poskytovat více pracovních příležitostí a podpořit tím zaměstnanost.

Szórád chce především obnovit důvěru veřejnosti v činnost státního podniku. Využít chce i své zkušenosti z předchozího působení ve společnosti IKEA, která je podle něj etalonem v boji proti korupci. „Jde mi především o nastolení transparentního prostředí, které přispěje ke stabilizaci lesnicko-dřevozpracujícího sektoru. Tím nemyslím, že by měl podnik rezignovat na vysoký standard hospodaření nebo se nezabývat efektivitou svých činností. Jde spíš o to, najít a uplatnit odbornou veřejností akceptovatelné postupy pro nakládání se státním majetkem," uvedl Szórád. Jako prioritu vnímá i podporu zaměstnanosti a zpracování suroviny v tuzemsku.

Že by se novým šéfem LČR měl stát Szórád, ve středu potvrdil zdroj z vedení KDU-ČSL. „Je zajímavé sledovat různé tlaky a dezinformace a především paniku v některých kruzích, které byly v minulosti napojeny na Lesy ČR, že jim nyní skončí vysávání tohoto podniku přes různé zakázky," uvedl následně na svém facebookovém profilu Jurečka.

Soud kvůli zrušeným smlouvám

Szórád má bohatou zkušenost v lesnickém oboru. Byl mimo jiné mezi lety 2001 a 2009 obchodním ředitelem firmy CE WOOD, která se nyní soudí s Lesy ČR o 3,72 miliardy korun za zrušené smlouvy.

Spor má začátek v lednu 2005, kdy LČR oznámily, že smlouvy uzavřené bývalým vedením jsou neplatné, a smluvní vztahy proto končí. Zrušení smluv vyvolalo u lesních firem nevoli, což přispělo k pádu tehdejšího šéfa LČR Kamila Vyslyšela. Lesy ČR následně vypsaly nové tendry, v jejichž prvním kole CE WOOD neuspěla a druhého se nezúčastnila. CE WOOD předčasné ukončení smluv odmítla, následné tendry označila za neplatné a svých údajných nároků se začala domáhat u soudů.

„O tom, že soudní spory se společností CE Wood nejsou dosud ukončeny, jsem se dozvěděl minulý týden z médií. Nikdy jsem nevystupoval jako žádný svědek, neměl jsem se CE Wood žádné majetkové propojení, byl jsem pouze zaměstnanec," uvedl Szórád. Dodal také, že vystupoval jako jeden z mnoha svědků v mezinárodní arbitráži v Paříži mezi společností Intertrade a státem.

Podmínky připravovaných tendrů

Podle místopředsedkyně Společenstva dřevozpracujících podniků ČR Zdeňky Besedové by měl nový generální ředitel změnit podmínky nyní připravovaných lesnických tendrů 2015+ tak, aby se více dřeva dostalo do regionů k malým a středním dřevozpracovatelům. „V nynějším systému se ke dřevu dostávají jen velcí hráči, což vede k úpadku dřevařství v regionech a ztrátám pracovních míst," řekla. K osobě Szóráda Besedová uvedla, že jde podle ní o člověka bez problémové minulosti. Jeho handicapem by podle ní mohlo být to, že je již delší dobu mimo lesnický rezort.

Lesy ČR by podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů ČR Petra Pražana měly pod novým generálním ředitelem změnit směr obchodu se dřevem tak, aby jej dokázaly více ovlivňovat. „Nyní se hraje jen na cenu, Lesy ČR obchod se dřevem vůbec nemají v ruce. Hrozí, že celý byznys se dřevem může ovládnout jedna osoba," řekl. Podobně jako Besedová míní, že současný systém vyřazuje malé a střední zpracovatele. Na rozdíl od Besedové si však Pražan myslí, že Szórádovo působení mimo obor může být jeho výhodou. Podle předsedy České lesnické společnosti Pavla Draštíka je důležité, že v čele státního podniku stane lesnicky vzdělaný odborník.