V bankovní radě nahradí guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka, kterým ke konci června končí funkční období.

Singerovi končí druhý šestiletý mandát, a nemůže tak být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového guvernéra ČNB 25. května. Zemanovým kandidátem na tento post je podle dřívějších informací nynější člen bankovní rady Jiří Rusnok.

Vojtěch Benda:

  • - Poradce člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka (od 2014). Před tím šest let pracoval jako hlavní ekonom ING Commercial Banking ČR, kde se věnoval ekonomickým analýzám a prognózám vývoje finančního trhu ČR a ostatních zemí střední Evropy. Poté byl dva roky hlavním ekonomem BH Securities, kde se věnoval analýze a strategii akciových trhů.
  • - Narodil se 7. července 1975.
  • - Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické (1993-99). V posledním roce studia nastoupil do ČNB jako referent do měnové sekce. Později zastával v ČNB pozici hlavního analytika. Zabýval se makroekonomickými analýzami a prognózami české ekonomiky.
  • - Během svého působení v ČNB absolvoval zahraniční odborné stáže věnované měnové politice a analytickým metodám, například seminář při MMF ve Vídni na téma makroekonomická analýza a politika, mezinárodní měnový seminář v Paříži u francouzské centrální banky nebo seminář zaměřený na užití časových řad a prognózování u italské centrální banky v Římě.

Tomáš Nidetzký:

  • - V současnosti je členem představenstva NN Penzijní společnost, a.s. (dříve ING) a jednatelem NN Finance, s.r.o.
  • - Narodil se 29. března 1970.
  • - Absolvoval fakultu informatiky a statistiky na VŠE v Praze a postgraduální studium na Oklahoma City University v USA.
  • - Velkou část své profesní kariéry pracoval ve finanční skupině České spořitelny jako předseda představenstva a generální ředitel penzijního fondu, předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny a místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele stavební spořitelny. Dva roky pracoval jako ředitel odboru interní distribuce ČSOB Pojišťovny. Ve skupině ING působil již v roce 2003, a to jako generální ředitel pro retailové finanční služby.