Josef Němý z Komerční banky uvedl, že provedené úspory nákladů podle očekávání nestačily kompenzovat propad tržeb, a proto firma zůstala v čisté ztrátě. Nejdůležitějším faktorem pro budoucí vývoj akcií NWR zůstává chystaná změna kapitálové struktury, o níž podle dnešního oznámení NWR plánuje rozhodnout do konce tohoto roku. Dříve přitom management naznačoval, že restrukturalizace by mohla být oznámena v řádu týdnů nebo měsíců, dodal Němý.

Podle něj je vyjednávání s věřiteli velmi komplikované. To by mohlo vytvářet tlak na další pokles ceny akcií NWR. Firma navíc přiznala, že bez dodatečných zdrojů jí dojde hotovost již v prvním čtvrtletí 2015. Před čtvrt rokem přitom věřila, že hotovost vystačí do prvního až druhého čtvrtletí příštího roku, upozornil Němý. Podle Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities bude pro budoucnost firmy klíčová dohoda s věřiteli a restrukturalizace dluhu. Na konečné řešení si společnost dává údajně čas do konce tohoto roku, dodal.

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek uvedl, že firma neplánuje prodej dalšího majetku a při dnešních cenách uhlí má dostatek hotovosti na zhruba ještě jeden rok. Jelínek zaznamenal určité indikace oživení, v nedávné době mírně rostla cena koksovatelného uhlí. Vidí tak potenciál mírného navýšení cen koksovatelného uhlí ve 2. pololetí.

Jelínek doplnil, že majitelé dluhopisů vytvořili výbor. V něm jsou zastoupeni majitelé zajištěných dluhopisů, majitelé nezajištěných dluhopisů i společnosti, které vlastní obě kategorie dluhopisů zároveň. Firma jedná primárně s tímto výborem. Jsou ale i další věřitelé a zúčastněné strany, mimo jiné akcionáři. Ti všichni se musí dohodnout. Jednání jsou podle Jelínka komplikovaná. „Bude trvat nějakou dobu, než k dohodě dojdeme," uvedl.

Investiční skupina BXR, která téměř ze dvou třetin NWR vlastní, podle Jelínka jasně a opakovaně deklarovala připravenost zúčastnit se restrukturalizace bilance NWR, a to formou vkladu nových peněz do společnosti. A pokud to bude za podmínek, které reprezentují adekvátní kapitálovou strukturu, dodal.

Společnost v prvním čtvrtletí vyprodukovala 2,2 milionu tun uhlí, o čtyři procenta více než před rokem. Externí prodeje ale klesly o 12 procent na 1,9 milionu tun. Letos chce NWR vytěžit a prodat devět až 9,5 milionu tun uhlí, přičemž podíl koksovatelného uhlí by se měl pohybovat mezi 55 až 60 procenty.

Cena uhlí klesá

Sjednaná průměrná cena koksovatelného uhlí na druhé čtvrtletí je 85 eur (zhruba 2330 korun) za tunu, tedy o šest procent méně než v prvním čtvrtletí. Snižování cen trvá již od poloviny roku 2011. „Takové cenové prostředí je pro nás jednoznačnou výzvou a je životně důležité, aby společnost udělala vše, co je v jejích silách, k optimalizaci svého provozu, a lépe tak snášela strukturální i cyklické tlaky a připravila se na zotavení trhu," uvedl předseda představenstva Gareth Penny.

Firma už před rokem zavedla některá opatření na snížení nákladů a posílení hotovosti. Náklady těžby v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 23 procent na 66 eur za tunu. Cílem NWR je dostat se na 65 eur i se započtením Dolu Paskov. Za poslední rok se snížil počet zaměstnanců včetně dodavatelských firem o deset procent na 14.650 lidí.

V provozním výsledku před odpisy (EBITDA) se společnost v letošním prvním čtvrtletí přehoupla do zisku deseti milionů eur (274 milionů Kč), loni ve stejném období vykázala ztrátu 25 milionů eur.

Průměrná realizovaná cena koksovatelného uhlí činila 91 eur za tunu, meziročně o 12 procent méně. Průměrná realizovaná cena energetického uhlí se snížila o šest procent na 60 eur za tunu. Externí prodejní mix je tvořen v poměru 65 procent koksovatelného uhlí a 35 procent energetického uhlí.

Státní pomoc

Vláda koncem dubna schválila státní pomoc v souvislosti s útlumem těžby černého uhlí v Dole Paskov. Těžba by podle dohody státu s NWR, která důl ovládá, měla pokračovat do konce roku 2017. Vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje 2500 lidí.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. NWR je kotována na burze v Londýně, Praze a Varšavě. Akcie na dnešní výsledky reagovaly růstem, kolem 11:30 ale zisky umazaly a stagnovaly na 12,60 Kč.