„Měsíčně by každý z nás musel zaplatit zhruba osm tisíc korun, tedy o tři tisíce měsíčně více než loni. To si ale ani jeden nemůžeme dovolit. Studium je celkem náročné a na pravidelnou brigádu bych neměla čas,“ řekla Deníku studentka s tím, že v bytě je plynový kotel a na podzim končí fixace, čímž se bydlení výrazně prodraží.

„Už od června sháníme něco jiného, třeba i menší byt, kde bychom měli pokoj například ve dvou. Ale je to skoro nemožné, pronájmy bytů v Plzni z nabídky rychle mizí. A pokud se něco příhodného najde, je to drahé,“ popsala.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nachystalo vyhlášku, která určuje, o kolik se sníží teplota v budovách napojených na dálkové vytápění, pokud by muselo omezit dodávky tepla a teplé vody.
Vezměte si svetr navíc. Ministerstvo chystá vyhlášky na chvíle, kdy dojde plyn

Dodala, že poptat se zkusí ještě na univerzitní koleji. „Jenže od spolužáků jsem slyšela, že se místa rychle plní a některé koleje jsou už úplně obsazené,“ poznamenala dívka, která pochází z Krkonoš a je tak vyloučené, že by na školu dojížděla.

Studenti zůstávají i přes prázdniny

Větší zájem o bydlení na kolejích než v předchozích letech potvrdila mluvčí ZČU Šárka Stará. „Očekáváme, že koleje budou plně obsazeny, podobně jako v minulých letech. Letos je však patrné, že studenti mají o koleje větší zájem a rezervují si je dříve,“ uvedla.

Obsazené koleje už má také Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Deníku to řekla její mluvčí Barbora Černíková. „V předchozích letech se stávalo, že se mnoho studentů na prázdniny odhlašovalo, aby ušetřili. To se letos neděje. Pár míst, která zbyla, se hned obsadilo,“ reagovala na dotaz Deníku Černíková.

Šárka Stará doplnila, že plzeňská univerzita nabízí ubytování na deseti kolejích s celkem 2568 lůžky. S novým akademickým rokem se ale i toto ubytování zdraží. „Zvýšení kolejného bylo z důvodu rostoucích cen energií nevyhnutelné. Před blížícím se akademickým rokem jsme tedy museli přistoupit k navýšení cen, které se pohybuje od 190 do 490 korun měsíčně za lůžko, podle typu pokoje. Nový ceník platí od 1. července,“ informovala.

Příprava palivového dřeva. Ilustrační snímek
Palivového dřeva je dostatek. Jeho cena ale mnohde vzrostla až třikrát

Podle mluvčí Staré tak aktuálně ubytování na koleji stojí od 2860 korun měsíčně za čtyřlůžkový pokoj se sdíleným sociálním zařízením do 4990 korun měsíčně za jednolůžkový pokoj s vlastním záchodem a koupelnou v nově zrekonstruované koleji Máchova 20.

Lékařská fakulta se podle Černíkové zatím zdražovat nechystá, ceny o 10 procent totiž navýšila už letos na jaře. „Kolejné se zvedlo zhruba o 300 korun. Studenti nyní zaplatí průměrně 3500 korun,“ vyčíslila.