„První žádost byla podána v úterý hned v 10:05, kdy program začal, z Moravskoslezského kraje a je na solární panely. Jedna žádost z Prahy je dokonce podána na pasivní dům. To je, myslím, na první den velký úspěch. Je to někdo, kdo má připravený projekt a čekal na spuštění programu," uvedla Brandtová. Program skončí buď vyčerpáním alokace, nebo 31. října letošního roku.
Brandtová očekává spíše postupný nárůst zájmu i vzhledem k tomu, že je na podávání relativně dostatek času. Například v roce 2009 byly po prvním měsíci na fondu jen dvě žádosti. Naopak loni, kdy první výzva NZÚ začala pozdě, až v polovině srpna, přesáhl první den 1200 přijatých žádostí o podporu ve výši 275 milionů korun. Státní fond slibuje, že vyřizování žádostí co nejvíce zrychlí. Poprvé dostanou kvůli špatnému ovzduší lidé z Moravskoslezského a Ústeckého kraje o deset procent vyšší podporu.
Někteří odborníci však stále poukazují na nutnost posudku energetického specialisty a zjednodušení administrativních podmínek. Požadavek na energetické auditory, jichž je zhruba jen 400, by se mohl změnit novelizací zákona o hospodaření energií.
Příspěvek na pořízení solárních systémů pro rodinné domy
Žadatelé z celé republiky mohou v novém programu získat až pětapadesátiprocentní podporu na zateplení rodinného domu a na nové ekologické zdroje až pětasedmdesátiprocentní dotaci. Čím víc způsobů úspory energií žadatel provede, tím vyšší podporu podle ministerstva životního prostředí získá. Pokud zkombinuje vybraná opatření, může zároveň dosáhnout jednorázového finančního bonusu. Nově mohou lidé získat také příspěvek na pořízení solárních systémů pro rodinné domy.
Celkově se do roku 2020 má do NZÚ dát až 27 miliard korun. Ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub řekl, že je důležité, aby se zajistil kontinuální příjem žádostí. Aby se lidé nemuseli rozhodovat, jestli budou investovat stovky tisíc za své nemovitosti jen podle data stanoveného ministerstvem. Podle Holuba je otázka, jak se bude program financovat, až se v letech 2015 a 2016 omezí příjmy z emisních povolenek.
Loni vyčerpala Nová zelená úsporám téměř miliardu korun. V rámci první Zelené úsporám v letech 2009 až 2012 se vyplatilo 20,2 miliardy pro 75 tisíc žádostí.