Novoborskou sklárnu Anežka a navazující impérium, které zůstalo po nedávné smrti věhlasného architekta, designéra a skláře Bořka Šípka, dnes řídí společně dva z jeho synů, Dalibor a Milan.

Dalibor studoval fotografii a od malička se ve sklárně pohyboval. Sklo pro něj byla láska na první pohled. Milan šel ještě více v otcových šlépějích a bydlí v Šanghaji, kde má architektonickou firmu, která má zakázky po celém světě a specializuje se na celkový design budov a interiérů.

Bratři chtějí pokračovat v otcových šlépějích a co nejvíc firmu svázat s Novoborskem.

Byl pro vás otec na huti spíš táta nebo šéf?

Spíš kamarád. Já kromě skla dělal i další věci, třeba produkty fotil. Protože jsem dobře jazykově vybavený, často mě táta vyslal na reprezentační akce. On sám si na to moc nepotrpěl. Byl to velký bohém, ale celý život se mě snažil na tuto profesi důkladně připravit.

Jak se vám teď daří?

Zatím to jde více méně ve stejných kolejích, ale po vyřízení dědictví chystáme nějaké změny. Chceme zachovat otcův odkaz a možná trochu i modernizovat. Oba s bratrem také děláme design, tak bychom chtěli přidat i něco ze své produkce.

Otcovy designy tedy budete vyrábět i nadále?

Ano, dokud o ně bude zájem, budeme je vyrábět. Zájem je velký. Ostatně jsou to krásná díla a nechceme, aby umřela společně s tátou.

Co chlapi z huti, zůstali vám věrní?

Ano, ten tým, co tu máme, spolupracoval s tátou přes třicet let. Žádný jiný sklář by to nedokázal udělat tak jako ti naši. Už to mají v ruce. Sklo Šípek je hodně specifické.

Kde se dá vaše sklo koupit?

Objednávají si to do nás galerie po celém světě. Kromě Prahy a Bratislavy prodávají naše sklo v Moskvě, Shanghai, New Yorku, Washingtonu nebo také v Tokiu. Máme i vlastní frenčízové galerie Šípek design.

Je těžké kočírovat takový povoz?

V tuhle chvíli je výrobní část sklárny zde v Boru a zbytek sídlí v Praze. Jedním z našich největších plánů je po kompletním vyřízení dědictví celou firmu právně i fyzicky přemístit z Prahy sem do Nového Boru. Chceme investovat do tohoto kraje. Jsme hrdí, že sídlíme v hlavním městě skla. Chceme také navázat co nejužší spolupráci s místními řemeslníky a institucemi.

Plánuje návrat do vlasti i bratr?

Bratr zatím zůstane v Číně, je výhoda mít někoho na takhle rozvíjejícím se trhu. V Číně je sice komunismus, ale v poslední době se hodně otevřela. Je tam obrovská poptávka po západních věcech, mezi něž patří i umění.

Nebojíte se, že vám vaše výrobky okopírují?

Toho se nemusíme bát, oni sklo dělat neumějí. Nemají na to potřebnou trpělivost a sklo potřebuje svůj režim.

Spolupracujete se sklářskými školami?

Spolupracujeme s novoborskou sklářskou školou. Bereme žáky k nám na praxi a když jsou nějaké výstavy pomůže nám škola zase tím, že vezmou přenosnou pec a společně naživo ukazujeme lidem výrobu skla. S paní ředitelkou Jindrovou je prostě výborná spolupráce. Chceme do budoucna alespoň jednou měsíčně udělat den pro studenty, aby si mohli zkusit vlastní designy pod dohledem našich zkušených sklářů.

Co váš nejmladší bratr? Zajímá se také o sklo a design?

Arturovi je teď teprve třináct, Leona (jeho matka, zpěvačka Leona Machálková, pozn. red.) tvrdí, že zájem má. Věnuje se také hodně karetním kouzlům a magii, to mu hodně jde. Každopádně pokud bude mít zájem se více věnovat sklu, má u nás dveře otevřené.