Ministerstvo financí podle Schillerové zahájilo přípravy na případné rozpočtové provizorium, pokud by rozpočet nebyl schválen. "Já jsem optimista. Pořád věřím, že poslanci najdou v sobě odvahu podpořit rozpočet, aby naše země měla stabilní rozpočet. Vidím to 50 na 50. Jednání povedeme třeba do noci," uvedla ministryně.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti)
Jednání o rozpočtu? Odložení hlasování je selháním vlády, tvrdí opozice

Sněmovna ve středu odložila hlasování o návrhu rozpočtu na příští rok do pátku. Menšinová vláda ANO a ČSSD dosud nemá dojednanou podporu pro jeho schválení. Komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, podmiňují své hlasy přesunem deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy. Sněmovna návrh na přerušení do pátečního rána schválila hlasy 85 z 92 přítomných poslanců. Proti hlasovali jen dva poslanci ČSSD a nezařazení z Trikolóry a Jednotných.

V rozpočtovém provizoriu nebude podle MF možné zvýšit platy

Pokud Poslanecká sněmovna neschválí státní rozpočet na příští rok a od 1. ledna se Česko začne řídit rozpočtovým provizoriem, nebude mimo jiné podle ministerstva financí (MF) možné zvyšovat platy. Odložit by se tak muselo například zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků škol nebo zaměstnanců v sociálních službách. V provizoriu nelze také vypisovat nové dotační tituly ani přesouvat prostředky mezi kapitolami nebo z vládní rozpočtové rezervy.

Kvůli tomu, že menšinová vláda ANO a ČSSD zatím nemá dost hlasů pro schválení klíčového zákona ve Sněmovně, už MF zahájilo přípravy na rozpočtové provizorium. Cílem podle úřadu je, aby negativní dopady tohoto výjimečného legislativního stavu byly co nejmenší.

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová 16. prosince 2020 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny.
Sněmovna přerušila hlasování o rozpočtu. Pokračovat bude v pátek

"Děláme všechno pro to, aby se případné provizorium co nejméně dotklo běžného života. Ačkoliv pro automatizované rozpočtové informační systémy představuje tento stav značnou komplikaci, s vynaložením maximálního úsilí všech rozpočtových kapitol a velkého byrokratického zápřahu jsme po technické stránce připraveni situaci zvládnout," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Nevyhnutelné dopady

Přesto některé dopady provizoria jsou podle ministerstva nevyhnutelné. "Vzhledem k tomu, že v průběhu provizoria není možné zvyšovat platy a schvalovat tarifní tabulky, zůstaly by platy pedagogických a nepedagogických pracovníků na úrovni roku 2020. Platy pedagogů přitom měly od 1. ledna vzrůst o devět procent, platy nepedagogických pracovníků ve školství o 4,3 procenta," upozornilo MF. Slíbené zvýšení platů by se odložilo také pracovníkům v sociálních službách.

Dalším problémem spojeným s provizoriem je nemožnost vypisovat nové dotační tituly, což může podle ministerstva ohrozit investiční akce, rozvoj regionů a čerpání evropských peněz. V provizoriu nelze také používat nároky z nespotřebovaných výdajů z minulých let a přednostně je třeba uhradit všechny závazky z minulosti.

Zleva ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO).
Covidový rok v politice: V polovině prosince vláda prakticky neexistuje

Schillerová dál věří, že se státní rozpočet podaří schválit a hrozbu rozpočtového provizoria odvrátit. "Provizorium je vlastně nouzový stav ve státním rozpočtu, znamenalo by extrémní míru nejistoty a nemožnost využívat nároky z nespotřebovaných výdajů, což by ohrozilo investice i vládní pomoc. Provádět by nešlo žádné přesuny mezi kapitolami, a to ani z vládní rozpočtové rezervy. Zejména v krizovém období to může být velmi nekomfortní situace," tvrdí Schillerová.

Sněmovna odložila hlasování o návrhu státního rozpočtu do pátku, protože kabinet dosud nemá dojednanou podporu pro jeho schválení. Komunisté, kteří vládu tolerují, podmiňují své hlasy přesunem deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy. O dalším postupu bude Schillerová dnes večer jednat s předsedy sněmovních stran a poslaneckých klubů.