Nakonec se podařilo najít technické řešení, které umožní ponechat sportovní kanál delší dobu i ve „starém“ vysílání.             

„Chceme divákům přechod na DVB-T2 co nejvíce usnadnit, proto nyní zvažujeme všechny varianty, a to včetně možnosti zachování programu ČT sport ve veřejném multiplexu,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí ČT Karolína Blinková. Podle informací Deníku je však prodloužení ČT sport ve stávající síti skoro hotovou záležitostí.

PÁR ÚPRAV

Sportovní kanál s největší pravděpodobností zůstane součástí základní sítě, tzv. Multiplexu 1. A hlavně: nebude to na úkor jiného veřejnoprávního kanálu – spekulovalo se totiž o stažení dětského ČT Déčka (ČT art). Technici našli způsob, jak do sítě dostat všechny kanály (nejspíše ale upraví jejich datový tok či pozmění elektronický programový průvodce).

Generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Zájem o nové televize poroste. ČT startuje přesun kanálů

Proč vlastně taková rošáda? V celém Česku už několik měsíců probíhá přechod ze starého vysílání DVB-T na nové televizní vysílání DVB-T2. Jde o vynucený krok, který se týká celé Evropy i části světa. Televizní společnosti a radiokomunikace povinně „vyklidí“ část frekvencí, kde dnes vysílá televize a na uvolněném místě (pásmo 700 MHz) začnou mobilní operátoři provozovat rychlý internet. 

Do roku 2020 ale každopádně musejí domácnosti pořídit novou televizi či set-top box, které jim umožní sledování v novém formátu.

DUÁLNÍ SYSTÉM

Na změnu se chystají i televizní společnosti včetně České televize, která od začátku dubna spustila takzvanou přechodovou síť.

V následujících cca dvou letech bude souběžně vysílat v novém standardu i postaru. Kvůli startování přechodové sítě někteří diváci našli program ČT:D/ČT art na jiné programové pozici ve svém televizoru. ČT proto vede informační kampaň. „Všechny důležité informace už nyní zařazujeme do vysílání a v kampani budeme pokračovat až do listopadu 2019,“ slibuje Blinková.

Ilustrační foto
České Radiokomunikace spouští přechodové vysílání DVB-T2 z Klínovce a Ploštiny

Zprávy o přechodu na nové vysílání každopádně akcelerují prodeje televizí. „Od té doby, co ČT oznámila změny ve vysílání, jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu o set-top boxy podporující DVB-T2, prodeje se najednou zmnohonásobily, jde totiž o levnější variantu. O televizory s podporou DVB-T2 je dlouhodobě vysoký zájem,“ říká mluvčí řetězce Datart Iva Pavlousková.

„Podle našich zkušeností většina zákazníků o plánovaném přechodu na DVB-T2 už přinejmenším slyšela. Ostatně častým dotazem na našich prodejnách je to, zda je televizní přijímač připraven na vysílání DVB-T2,“ potvrzuje Zuzana Adámková, vedoucí marketingu řetězce Expert Elektro.

Pokud lidé kupují televizor už nyní, měli by si ověřit, zda vyhovuje novému vysílání. Lze to na dvbt2overeno.cz.

Pro příjem zemského digitálního vysílání (DVB-T) je třeba pořídit si set-top-box či televizi s vestavěným digitálním tunerem a upravit anténu pro příjem digitálního vysílání./Ilustrační foto
Televizní revoluce startuje. Antény musí upravit tisíce bytovek