„Majitelé nájemních domů se dostali do situace, kdy bylo potřeba s tím majetkem hospodařit. Z tohoto důvodu se nám ozvalo mnoho obcí, abychom s tím něco udělali," zdůvodnil zkrácení vázací doby na polovinu Jankovský. „Současně u nízkonákladových sociálních bytů se lhůta stanovuje na 30 let, v minulosti to bylo nekonečno," dodal. Zatímco dosud nemohly obce byty určené jako sociální bydlení prodávat vůbec, budou tak nyní moci učinit 30 let po kolaudaci.

Návrh má umožnit obcím lépe nakládat s jejich majetkem, v nichž mají investovány desítky miliard korun. Dotované byty a domy měly sloužit hlavně lidem s nízkým příjmem. Jednou z podmínek proto byl i limit pro výši nájemného, které v těchto bytech bylo nižší než tržní. Současní nájemci se však nemusí bát, že o levnější bydlení přijdou. Návrh počítá s tím, že byty budou moci obce převádět pouze do vlastnictví těch nájemců, kteří je užívají.

„V souvislosti s významným nárůstem počtu jedno, maximálně dvoučlenných domácností jsou byty vystavěné obcemi v podmínkách 90. let minulého století často nevyužitelné za stanovené nájemné a nalezení nájemce za nájemné, které by odpovídalo velikosti bytu, je v mnoha případech, zvláště v menších obcích, velmi problematické," řekla již dříve Petra Manová z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj. Zároveň upozornila na to, že současné podmínky by mohly být v rozporu s ústavní ochranou vlastnického práva.

SFRB od roku 2003 poskytl obcím dotace za více než 16,35 miliardy korun, za které se postavilo 34.837 bytů. V letech 1995 až 2003 bylo z prostředků SFRB na podporu výstavby nájemních bytů postaveno 27.573 bytů v celkové hodnotě zhruba 38 miliard korun.