Představitelé obcí na jihu Moravy se snaží stavbou vodních nádrží bojovat proti suchu. Ministerstvo zemědělství nové rybníky, anebo opravu stávajících, podporuje. Vzniknout by mohl například rybník v Kosticích na Břeclavsku. Lidé díky němu získají nové místo ke koupání, ale hlavně má zadržet více vody v krajině. 

První ročník Food Truck Festivalu se konal od pátku do neděle u brněnské Galerie Vaňkovka.
Na Food Truck Festival přišly k občerstvovacím vozům tisíce lidí

Vodní nádrž v Kosticích vznikne do několika let v místech pod náměstím Osvobození a Tvrdonskou ulicí na ploše dvanácti hektarů. Představitelé obce už získali potřebné pozemky, nyní chystají projekt. „Když požádáme o dotaci, musíme být připravení. Předpokládané náklady jsou asi třicet milionů,“ sdělila starostka Anna Bradávková.

Úředníci ministerstva zemědělství vyšli obcím vstříc a vyhlásili další výzvu na podporu rybníků. Radnice může získat příspěvek až deset milionů, na jeho rekonstrukci až dva miliony. „Rybníky patří do naší krajiny. Mezi obce nebo jejich svazky rozdělíme čtyři sta milionů na rekonstrukce, odbahnění nebo výstavbu,“ řekl ministr Miroslav Toman. Žádosti úředníci přijímají od pondělí do patnáctého ledna příštího roku.

Rybníky ničí i bobři

Nové rybníky na jihu Moravy
Obce se snaží stavbou nových nebo opravou stávajících rybníků bojovat proti suchu a zadržet tím více vody v krajině.

Až 10 milionů může dostat každá obec na stavbu nového rybníka z dotace od ministerstva zemědělství, na opravu až dva miliony. Žádosti ministerstvo přijímá od pondělí až do ledna roku 2019.

V minulých dvou výzvách uspělo s dotací na opravy rybníků podle statistik ministerstva celkem 28 obcí na jihu Moravy.

O peníze plánuje požádat třeba starostka Dražůvek na Hodonínsku Klára Čudrnáková. Tamní rybník o rozloze jednoho hektaru je ve špatném stavu především kvůli bobrům, kteří do hráze vykousali velké díry. „Máme všechna potřebná stanoviska, podáváme žádost o stavební povolení. Součástí oprav bude velká rekonstrukce hráze včetně obložení proti bobrům,“ sdělila. Náklady jsou sedm milionů bez daně.

Novou vodní nádrž naplánovali i zástupci radnice v Želeticích na Hodonínsku. Nyní ale jsou na mrtvém bodě. „Plán byl naplnit ji vodou z Močárkového potoka, ale tam nyní neteče,“ postěžoval si starosta Pavel Planeta.

Krok správným směrem

Minulé výzvy ministerstva využila k opravě rybníka například obec Podmolí na Znojemsku. „Prošel celkovou rekonstrukcí, včetně opravy hráze. Nyní má vyšší hladinu, zadrží více vody a odpovídá všem předpisům,“ zmínil před časem starosta František Škrabana. Opravy vyšly na dva miliony, včetně dotace.

Podle Miroslava Trnky z projektu Intersucho je zvyšování počtu rybníků krok správným směrem. „Ale záleží, jak vlastníci k rybníku přistoupí. To znamená, aby bylo nejdůležitější zadržování vody v krajině, a ne rekreace nebo chov ryb,“ komentoval.

Zahrada slavkovského zámku patřila v sobotu Václavskému jarmarku.
Jarmark ve Slavkově: Průvodkyně v kostýmu i litry burčáku