"Předloha, kterou projednala Sněmovna, je reálnou možností, jak se přiblížit požadavku měst a obcí, aby se podíl samospráv na výnosech z DPH vrátil na úroveň před důchodovou reformou," uvedl předseda SMO a starosta Kyjova František Lukl. Podíl pro obce z rozpočtového určení daní snížila vláda Petra Nečase zároveň se zvýšením dolní sazby DPH, po němž se předpokládal vyšší výnos daně plánovaný k financování důchodové reformy.

Zvýšení podílu pro obce z vybrané DPH na 21,4 procenta podpořil sněmovní výbor pro veřejnou správu, hospodářský výbor se ale postavil proti. Podle opoziční ODS by se podíl obcí měl zvýšit ve dvou krocích až na 22,53 procenta. Vládní novela navrhuje zvýšit podíl z vybrané DPH jen pro kraje z nynějších 7,86 procenta na 8,92 procenta, v příštím roce by tak kraje mohly získat navíc 3,5 miliardy korun.

Získané peníze chtějí obce využít na investice. "Pokud by se podíl měst a obcí na DPH zvýšil, pomohlo by to zlepšit život ve městech a obcích. Dnes je zřejmé, že samosprávám půjde z Evropské unie méně peněz než v minulém programovém období a na místní komunikace nebudou dokonce žádné evropské dotace. Proto jsou na projekty potřeba peníze z národních zdrojů," uvedl místopředseda SMO a primátor Pardubic Martin Charvát. Zástupci svazu dlouhodobě tvrdí, že stát peníze obcím ubírá, protože mají dobré hospodaření.