Poplatek za likvidaci odpadu může stoupnout až na čtyřnásobek. A to se nelíbí vedením obcí na Děčínsku, které se rozhodly bránit.

Na skládkách dosud končí až polovina odpadků. Řešením tak má být postupné zvýšení ceny za jejich ukládání. Místo původních 500 korun za tunu odpadu se tak může postupně vyšplhat až na dva tisíce. Od roku 2024 totiž bude platit zákaz skládkování, novela zákona má lidi donutit více třídit. Skutečně nevyužitelné odpady pak mají končit ve spalovnách.

V Děčíně se objeví kontejnéry na kovový odpad. Ilustrační foto.
Lidé v Děčíně budou moci třídit i kovy

„Skládkování je v 21. století nemorální a navíc jsou skládky časovanou ekologickou bombou. Negativně přispívají i ke klimatickým změnám a za třicet čtyřicet let mohou způsobovat úniky závadných látek do půdy i podzemních vod,“ uvedl ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart.

ZAPLAŤ TOLIK, KOLIK SMETÍ VYHODÍŠ

Zároveň však upozornil, že poplatek za skládkování, který platí obce, není totéž co poplatek za svoz odpadu, jenž hradí občané. „Dalším nástrojem pro podporu recyklace je ale zavedení platby za odpady u občanů formou zaplať tolik, kolik vyhodíš,“ dodal Manhart.

Zvýšení poplatku pro obce znamená vyšší náklady. S tím není spokojené například vedení České Kamenice. Rada města zastupitelstvu navrhla právě kvůli vysokým nákladům vyjádřit s novelizací nesouhlas.

„Snažíme se z toho vybruslit, protože odpady budou stále a bude čím dál náročnější a dražší je odstranit z města. Zatím je vše v jednání. Lze například ve spolupráci s ostatními obcemi udělat analýzu proveditelnosti, protože to bude opravdu velký zásah,“ navrhla starostka České Kamenice Hana Štejnarová.

Muž z Krásné lípy na Děčínsku koupil chalupu i se skládkou starých lednic a teď nemá na likvidaci.
FOTO: Před záchranou roubenky musí odvézt stovky lednic

O spolupráci s obcemi uvažuje i starosta Krásné Lípy Jan Kolář. „Když to vezmu jen z pohledu naší obce, která je jednou z nejlepších ve třídění v kraji, tak bychom asi neměli mít obavu. Pokud ale bude potřeba, tak i my se k té aktivitě přihlásíme. Dlouhodobě si děláme analýzy komunálního odpadu a trend lepšího třídění je zkrátka pomalý. Lidé se snaží, zlepšují se, ale nějaké skokové zlepšení ve třídění není úplně reálné,“ poznamenal Kolář.

MOTIVUJÍ DOSPĚLÉ, ALE I ŠKOLÁKY

Obě obce jsou na tom, co se týče recyklace odpadu, dobře. Krásná Lípa v roce 2016 dokonce obhájila první místo v krajské soutěži v třídění odpadu v kategorii měst nad 3 500 obyvatel. I Česká Kamenice se už několikrát umístila.

„Každý rok pořádáme Den odpadů, kdy děláme osvětu ve školách, školkách, ale i mezi dospělými. Snažíme se to cílit na lidi tak, abychom zmírnili dopady skládkování,“ uzavřela českokamenická starostka.

Lípa svobody v Košticích nad Ohří.
Mapujte stromy a sázejte je, vyzývají s výročím vzniku republiky weby