Ač jde o částku pro malé obce významnou, podle starosty Chanovic a mluvčího Platformy proti hlubinnému úložišti Petra Kláska jde o úplatek, před nímž by starostové dali přednost kvalitnímu zákonu, jenž by stanovil jasná pravidla hry.

„K převedení jednorázového příspěvku došlo prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v pondělí 4. ledna. Považuji za správné, že se nám podařilo najít řešení, jak obce kompenzovat v souvislosti s už realizovaným geofyzikálním výzkumem,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Jaderná elektrárna Temelín
Výběr se zúžil. Vláda schválila čtyři možné lokality pro jaderné uložiště

A dodal, že hlavní kompenzace pro obce, na jejichž území by potenciálně mohlo být hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, teprve budou, a to samozřejmě zejména tam, kde budou pokračovat průzkumné práce. Aktuálně poskytovaný milion se týká dřívějších činností a jde o splnění slibu z roku 2019.

Minimalizace zátěže 

„Příprava hlubinného úložiště je záležitostí veřejného zájmu vysoké důležitosti, a proto věřím, že se nám danou věc podaří - ve spolupráci se samosprávou - zodpovědně vyřešit tak, abychom minimalizovali zátěž pro budoucí generace. Věřím, že i kompenzace přispějí k tomuto společnému cíli,“ doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Jaderná elektrárna Temelín
Hledání úložiště jaderného odpadu: Rada schválila zúžení na čtyři lokality

Jenže obce nejásají. „Na současné vládě se mi nelíbí, že vše se řeší jen penězi. To přece není o penězích. Jde o mimořádnou stavbu, která má být na tisíciletí, má tam být uložen radioaktivní materiál na věčné časy. Nám nejde o peníze. Jde nám o to, aby stát nikoho neuplácel, ale udělal naprosto jasná pravidla a vydal takový zákon, aby tam mohla být dobrovolnost. Ne, že my vám dáme milion a on vás obměkčí. Demokratická společnost musí fungovat na jiných principech,“ konstatoval Klásek.

Podle něj jde jen o hry pro veřejnost, aby to vypadalo, kdoví jak to není výhodné. Zároveň připomněl, že stejná vláda, která obcím peníze dává, je o nemalé částky připravila.

Výběr čtyř lokalit 

Vláda schválila 21. prosince 2020 výběr čtyř doporučených lokalit pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu - Březový potok na Klatovsku, Horka mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím, Hrádek u Jihlavy a Janoch u Temelína. Na těchto lokalitách se uskuteční návazné výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.

Protest proti úložišti v lokalitě Horka na Třebíčsku.
Horka jako důl na jaderný odpad? Zběsilý postup, kritizují starostové z okolí

Novela atomového zákona zvyšuje jednorázovou částku na 60 milionů korun pro každou obec, pokud by se na jejím katastrálním území stanovilo chráněné území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech.