Sdružení Prácheňsko a Sdružení místních samospráv (SMS) se měly v pondělí sejít s ředitelkou České pošty v západních Čechách Lenkou Puschnerovou a vyřešit situaci, kdy jsou pošty v menších obcích zavírány. Místo nich Česká pošta nabízí projekt Pošta Partner, ten ale obcím nevyhovuje. Nikdo z České pošty však na schůzku nepřišel. Prácheňsko a SMS proto budou interpelovat ministra vnitra a předsedu vlády.

Petr Bílý je předsedou Klubu sběratelů hracích karet a pro Národopisné muzeum Plzeňska připravil výstavu České národní karty, která byla včera zahájena. Trvá do ledna.
Karty ve službách obrození

V projektu Pošta Partner společnost nabízí provozování menších poštovních poboček obcím a soukromým provozovatelům. Některé obce nabídku nepřijaly a o poštu přišly. To je příklad Malého Boru nebo Nezamyslic na Klatovsku, kde zůstala pouze výdejní místa. Velhartice projekt odmítly a vloni byla pobočka zavřena.

„S uzavřením jsme písemně nesouhlasili, takže ji nezrušili. Jen pro ni nemají pracovní sílu,“ uvedl starosta Velhartic Pavel Prosr. Podle starosty Chanovic jde ze strany státu o krok směrem k úsporám, ovšem na úkor obyvatel venkova. „Partner pro ně znamená, že když to nikdo nevezme, tak pobočku zruší. Navíc tlačí na obce, ať platí více než polovinu nákladů a náklady na školení,“ řekl starosta.

Pomůže ministr vnitra?

Sdružení Práchenice spojuje pětatřicet obcí v okolí Horažďovic s přesahem na Sušicko a Nepomucko. Jeho předseda, starosta Pačejova Jan Vavřička označil chování České pošty za nehoráznost. Na začátku října proto rozeslal za Sdružení protestní dopis ministru vnitra a ředitelství České pošty. V dopise požadoval zachování poštovních služeb v celém rozsahu a žádal schůzku s vedením společnosti. „Zástupci České pošty na domluvenou schůzku nepřišli. Když se s námi nechtějí bavit, nezbývá nám nic jiného než interpelovat ministra vnitra a nejspíš i předsedu vlády,“ řekl Vavřička.

„Česká pošta v současné době v rámci připravované strategie podniku reviduje stávající podmínky projektu Pošta Partner. Budeme je upravovat tak, aby byly výhodné jak pro obce, tak pro občany a také pro Českou poštu,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Parta bednářů Plzeňského Prazdroje vysmolila 15 ležáckých sudů. Prázdný dubový sud váží zhruba 800 kilogramů, plný skoro pět tun.
Bednáři vysmolili sudy