Společnost Sanofi uvedla, že prodej by měl být dokončen před koncem roku. Nabídka je podle ní závazná a zmíněná částka je hodnotou celého podniku, tedy včetně dluhu a tržní kapitalizace.

Plánovaný prodej Zentivy začal podle Reuters již v říjnu poté, co Sanofi strávila více než rok vyčleňováním divize, aby vytvořila samostatnou společnost, která by následně mohla být prodána jednomu z konkurentů nebo investičnímu fondu.

"Po komplexním přezkoumání strategických možností pro naši generickou divizi v Evropě jsme zjistili, že převedení této firmy na Advent je nejlepší možností, jak zajistit její dlouhodobý úspěch," uvedl v prohlášení Olivier Brandicourt, generální ředitel společnosti Sanofi.

Generické léky jsou kopie léků, kterým vypršela patentová ochrana. Portfolio Zentivy zahrnuje například léky na srdce, proti bolesti a protizánětlivé léky, které jsou založené na molekulách ibuprofenu a leflunomidu.

Zentiva

„Prodejní cena je slušná, ale nic mimořádného. Firma Sanofi pravděpodobně peníze znovu investuje do hledání farmaceutických nebo biotechnologických akvizic, "řekl Jerome Schupp, manažer fondu v Prime Partners v Ženevě, který v současné době vlastní akcie společnosti Sanofi.

Francouzská Sanofi je nyní předním hráčem na trhu s léky pro vzácná onemocnění. Ty jsou rostoucí částí podnikání firmy. V posledních měsících totiž vynaložila totiž více než 16 miliard dolarů na nákup biotechnologické společnosti Ablynx a firmu Bioverativ, která má vedoucí postavení na trhu s léky na hemofilii.

Společnost vznikla postupným spojováním farmaceutických firem na mezinárodní úrovni a v České republice je přítomna od počátku 90. let. Dceřiná společnost Zentiva, kterou Sanofi koupila v roce 2008, působí ve více než padesáti zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky. Silné postavení má však v zemích východní Evropy. Zejména tedy v České republice, na Slovensku a v Rumunsku.