O tom, na jaké zboží se bude opatření vztahovat, rozhodne Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Bílý dům zároveň oznámil, že vyzval ministerstvo zemědělství, aby vypracovalo plán na ochranu zájmů amerických farmářů.

Rozhodnutí o navýšení cel přišlo pouhý den poté, co Čína oznámila, že plánuje uvalit 25procentní clo na 106 amerických výrobků. Mimo jiné auta, letadla a sojové boby.

Čínské ministerstvo obchodu v reakci na nejnovější krok amerického prezidenta oznámilo, že Čína nestojí o obchodní válku, ale nebojí se bojovat. „Pokud Spojené státy setrvají ve svém protekcionismu, Čína se bude za každou cenu bránit,“ citovala z prohlášení ministerstva agentura Reuters.

Již na konci března podepsal Trump dekret, který povede k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 biliónu korun). Úřad obchodního zmocněnce již má seznam s přibližně 1300 produkty, na něž chtějí Spojené státy aplikovat 25procentní clo.

Opatření by mělo mít značný dopad na zboží z oblasti spotřebních technologií a přispět k vyrovnání obchodního přebytku Číny v porovnání s USA, který činí 375 miliard dolarů. Dalším cílem je potrestat Čínu za údajné porušování duševního vlastnictví.

Desítky obchodních svazů zastupujících největší společnosti ve Spojených státech ale prezidenta požádaly, aby cla na čínské zboží neuvaloval. Podle nich budou mimořádně škodlivá pro americkou ekonomiku i spotřebitele, protože zvýší ceny spotřebního zboží, zničí pracovní místa a stáhnou dolů finanční trhy.