Peking označil akci za „zcela nepřijatelnou“. „Chování USA poškozuje Čínu, celý svět i Státy samotné,“ řekl mluvčí čínského ministerstva obchodu Li Čcheng-kang. Podle něj navrhovaná cla narušují systém Světové obchodní organizace (WTO) a vláda přijme „nezbytná opatření.“ O jaká půjde, však zatím neupřesnil.

Protiopatřeních se však obávají americké firmy podnikající v Číně s tím, že se může jednat prakticky o cokoliv od zvýšených kontrol po zdlouhavé schvalování investic či dokonce bojkot spotřebitelů.

"Je to obtížná situace pro řadu našich společností. Stále více se obávají, kam až to všechno zajde," řekl Ed Brzytwa, ředitel americké Asociace chemických výrobců, která zastupuje chemické společnosti.

Americký národní svaz maloobchodu NRF označil oznámený krok za „lehkovážnou strategii, která se USA vrátí, což poškodí americké rodiny a pracovníky“. Seznam produktů, na které budou cla uvalena, se podle BBC dotkne šesti tisíc produktů, včetně chemických látek, sójové omáčky, svítidel, sportovních potřeb, fotoaparátů, nábytku a kabelek. Podle analytiků banky Goldman Sachs však nejvíce dopadnou na síťová zařízení, počítačové komponenty a nábytek.

Toto rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co Spojené státy uvalily clo ve výši 25 procent na import čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů (téměř 749 miliard korun) ročně. Peking bleskově reagoval a zavedl stejná cla na americké zboží. Zároveň uvedl, že Spojené státy zahájily největší obchodní válku.

Americký prezident Donald Trump již několikrát avizoval, že se těmito kroky snaží ochránit americkou ekonomiku. Trump totiž Čínu několikrát obvinil z „neférových praktik a krádeže amerického duševního vlastnictví a technologií". Podle něj asijská země na vzájemném obchodu vydělává neférově již řadu let.

Veřejnost bude moci do srpna návrh připomínkovat a až poté zveřejní konečný seznam produktů, které budou clům podléhat. Na oznámení Spojených států ihned ve středu reagovaly asijské akciové trhy prudkým poklesem.