„Svaz si vyžádal od velkých obchodních řetězců, které jsou jeho členy, údaje týkající se marží právě na máslo. Z jednotlivých vyjádření vyplynulo, že se výše marží pohybuje od 8 do 20 procent, v průměru je to tedy 14 procent,“ uvedla Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR.

Rovněž vysvětlila: „V případě vysoké ceny másla jde o určitý výkyv komodity, který je ovlivněn poptávkou a nabídkou i celosvětovým vývojem. Ostatně cenu másla i marží obchodníků šetřilo již v květnu ministerstvo financí a k žádnému nestandardnímu zjištění nedospělo.“ 

Ohledně cen másla získal SOCR ČR na vyžádání rovněž data z Českého statistického úřadu. Z nich vyplývá, že se v Česku za první pololetí roku 2017 vyrobilo méně másla v porovnání se stejným obdobím roku 2016.

Tento fakt stejně jako rostoucí spotřeba másla na obyvatele nebo nižší zásoby bezpochyby představují podstatný tlak na jeho cenu. „Spotřeba másla v Česku se vykrývá i dovozem. Nejvíce másla, téměř 41 procent, pochází z Německa, tedy ze země, kde je růst jeho ceny vůbec nejvyšší v Evropské unii,“ připomněla prezidentka Nováková.

Podle Svazu by do vývoje cen másla neměla zasahovat česká vláda. „Domníváme se, že postoj premiéra je poměrně nestandardní, protože cena másla stoupá po celé Evropě a podle nás jde o určitý populistický krok v předvolebním období. Jestliže bychom chtěli hledat nějakého viníka, tak to rozhodně nejsou obchodníci, ale dotační politika Evropské unie,“ konstatovala Nováková.