Za situace, kdy je nezaměstnanost nejnižší za posledních dvacet let, jsou obchodníci a přepravní společnosti podobně jako další odvětví ve složité situaci. Již v průběhu roku řešili nedostatek výkonných zaměstnanců najímáním brigádníků nebo nabídkou částečných a netradičních úvazků. Přesto v době dovolených docházelo ke zpožděným dodávkám zboží do e-shopů a některé z nich uvažovaly o zřízení vlastní dopravy. V maloobchodu se zase výrazně zvyšovaly mzdy a odčerpávali se tak lidé z výroby.

Nyní nastává vypjaté předvánoční období. V logistice i maloobchodě se stejně jako v loňském roce očekává výrazný nárůst nabídky brigádnických míst na dohodu. To potvrzuje i profesní portál Profesia.cz.

„Poprvé dochází k tomu, že po celý rok zaznamenáváme na Profesia.cz dvojciferný nárůst nabídky volných míst oproti stejnému období předcházejícího roku. Zájem o nabízená místa ale klesá. Ve třetím čtvrtletí se dostal na nejnižší hodnotu od roku 2012, pouhé tři reakce na nabídku v průměru,“ uvedl v tiskové zprávě.

Brigády tvoří téměř polovinu nabídek

Nabídka míst na dobu určitou je aktuálně výrazně orientovaná na tento segment. Na Profesia.cz například brigádnické pozice tvoří 46 procent ze všech nabídek na pozici prodavač a 45 procent pokladní. Nejvíce, a to celá čtvrtina, je na místa v Praze.

Zaměstnavatelům přitom scházejí především prodavači a skladníci. To je do jisté míry dané i fluktuací lidí na těchto pozicích. V žebříčku nejnabízenějších pozic v maloobchodě dále figurují pokladní, obchodní zástupci a odborní prodejci. Nejvíce reakcí je zase na manažerské a administrativní pozice – dominuje Key Account Manager a Account Manager, zástupce vedoucího, ale i obchodní zástupce.

V logistice kromě již zmíněných skladníků firmy nejčastěji hledají řidiče vysokozdvižných vozíků, logistiky a řidiče. Největší počet reakcí je na inzerované pozice expedient, kurýr, skladník a logistik.