Vzhledem k blížícímu se Štědrému dni zároveň někteří prodejci předpokládají, že lidé 17. listopad využijí k nákupům na vánoční svátky. Někde také lákají na slevy.

Zákaz prodeje se v Česku týká jen vybraných svátků, někteří lidé tak mohou mít podle obchodníků zmatek v tom, kdy jsou obchody v provozu. Na Den boje za svobodu a demokracii budou v běžné otevírací době otevřené potravinářské řetězce, hobbymarkety, nábytkářské sítě i obchodní centra.

Letošní Vánoce se mohou od těch předchozích lišit zejména menší nabídkou dárků
Předvánoční potíže. E-shopy šetří na krabicích, jsou příliš drahé

"Ze zpětné vazby od zákazníků víme, že současný model, kdy je na některé státní svátky otevřeno a na některé svátky je zavřeno, je pro řadu z nich stále matoucí," uvedl dnes mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík. Podle mluvčí hypermarketů Globus Anety Turnovské si většina zákazníků na omezení prodejů zvykla a přizpůsobuje tomu plánované nákupy.

Jak budou lidé nakupovat ve svátek, který připadá na den uprostřed týdne, není podle ředitele komunikace obchodů Albert Jiřího Marečka možné zobecnit.

Doplnění zásob a vánoční nákupy 

Na podzim nebo před Vánocemi, kdy počasí už tolik nepřeje venkovním aktivitám, zákazníci podle něj rádi volný den využívají k doplnění zásob a vánočním nákupům. O letních prázdninách naopak podle něj bývá provoz ve sváteční dny uprostřed týdne pomalejší, protože lidé tráví čas spíše na výletech, vyjíždějí mimo město.

"V případě že sváteční den připadne na pátek nebo pondělí a vytvoří prodloužený víkend, tak zákazníci nakupují srovnatelně nebo více než před běžným víkendem," dodal.

Atrium Palác v Pardubicích
Nákupní centra ve vánočním hávu. Čím letos potěší napříč republikou?

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.