Zavřeno by mělo být jen na Nový rok a na dva vánoční svátky 25. a 26. prosince, Štědrý den budou moci být otevřeny do 14:00. To je v podstatě dnešní stav, kdy k tomu však velké obchody nejsou nuceny zákonem.

Změkčená verze nahněvala především ČSSD, jejíž senátorský klub stál u zrodu návrhu. „Zákon je o těch, kteří jsou za těmi pokladnami, kteří jsou v těch skladech a ten zákon je pro ně," zlobil se senátor František Bublan (ČSSD). Proti sedmi zavřeným dnům byla pravicová opozice, tedy ODS, klub TOP 09 a Starostů a také většina nezařazených poslanců a část KSČM. Podpořilo ho jen 90 poslanců ČSSD, lidovců, někteří komunisté a dva poslanci Úsvitu. „Mrzí mne, že díky hlasování pravice a části komunistů byl dnes ve Sněmovně okleštěn senátní návrh," konstatoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že senátoři se pokusí počet dní opět rozšířit na sedm.

Zákaz prodeje se i ve schválené podobě nebude vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zavřít však budou muset zastavárny, sběrny nebo bazary.

Za porušení zákona bude hrozit pokuta až milion korun. Při opakovaném porušení to bude až pětinásobek.

Svoji podporu zákonu vyjádřil hlavně Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO). Jeho předsedkyně Renáta Burianová už dříve Deníku řekla, že pokladním a skladníkům jde hlavně o klidné vánoční svátky, když dnes se na Štědrý den dostanou domů „až před večeří" a na Štěpána od rána jsou opět v práci. I dnešní okleštěný návrh proto částečně akceptovali.

Dlouhý: možná půjdeme k soudu

Ostře proti byly svaz obchodu či Hospodářská komora ČR. Ta hodlá případně napadnout i třídenní zákaz prodeje. „Nezáleží na tom, zda se jedná 
o sedm dní, tři a půl dne nebo jeden den. Nařizováním, kdy 
a kam můžeme chodit nakupovat a kdo může a nemůže 
o svátcích podnikat, nejenže jdou poslanci proti trendům v Evropě, zákon neustojí ani argument podpory sladění pracovního a rodinného života, protože selektivně budou uzavřené jen kamenné prodejny, které mají prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních," čílil se dnes prezident komory Vladimír Dlouhý. Komora se podle něj obrátí na poslance, aby prověřili diskriminační prvky zákona a případně podali k Ústavnímu soudu podnět k jeho přezkoumání.

Z okolních zemí existuje zákaz prodeje o svátcích i nedělích v Německu, Rakousku či Francii. Na Slovensku platí zákaz ve třech dnech – stejných jako v dnešním přijatém zákoně. Například Maďarsko zákaz prodeje o nedělích zrušilo po roce fungování letos v dubnu. Stěžovali si na něj odbory i obchodníci.