Jeden den dovolené rovná se pět dnů volna. S takovouto rovnicí kalkulovala řada pracujících při plánování letní dovolené. Státní svátek Den slovanských věrozvěstů (5. července) a Den upálení mistra Jana Husa (6. července) totiž vychází na středu, respektive čtvrtek.

Mnozí plánují strávit prodloužený víkend se svými příbuznými či přáteli na chalupách, chystají letní grilovačky. Pospíchat s nákupy ale nemusí. Oba dva státní svátky se totiž řadí mezi takzvané prodejní. To znamená, že markety a obchodní centra mohou mít otevřeno bez omezení. Drtivá většina z nich zůstane otevřená, mohou mít však pozměněnou otevírací dobu. Například Hornbach bude mít o zmíněných svátcích otevřeno jako o víkendu.

Nákupy v Polsku. Kudowa-Zdrój, začátek března 2023
Stejný výrobek, různé ceny. Češi si oproti sousedům často připlatí. Podívejte se

Ovšem zatímco markety a obchodní centra zůstanou otevřená, menší obchody naopak zůstávají uzavřené, nebo mají otevírací dobu stejnou jako o víkendech.

Nejbližší státní svátek, kdy budou muset mít prodejny s plochou více než dvě stě metrů čtverečních zavřeno, je 28. září, kdy se slaví Den české státnosti. Tento svátek připadá na čtvrtek. Další neprodejní svátek následuje za měsíc - 28. října. Den vzniku samostatného Československa ovšem připadá na sobotu.

Prodloužený víkend? Až v listopadu

Prodlouženého víkendu se Češi dočkají až v listopadu, když Den boje za svobodu a demokracii (17. listopad), připadá na pátek. Zákon však dovoluje velikým prodejnám mít v tento den otevřeno.

Svátky nákupní
7. dubna – Velký pátek
1. května – Svátek práce
5. července - Den slovanských věrozvěstů
6. července – Den upálení mistra Jana Husa
17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii

Svátky nenákupní
1. ledna – Nový rok
10. dubna – Velikonoční pondělí
28. září – Den české státnosti
28. října - Den vzniku samostatného Československa
25. - 26. prosince – 1. a 2. svátek vánoční
24. prosince - Štědrý den – pouze do 12 hodin
Na „nenákupní“ svátky smí zůstat otevřené obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, dále benzinové pumpy, lékárny, obchody na letištích, nemocnicích či nádražích.