O to, aby břicha těchto dětí nekručela hlady, se stará obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN, která je dílem zakladatelů manželů Tykačových. A právě Ivana Tykač iniciovala založení projektu Obědy pro děti.

Loni v září zhlédla reportáž České televize 168 hodin, v níž byla řeč o problematice hladovějících žáků základních škol, a ihned začala pracovat na tom, jak by jim mohla pomoci.

Internetová stránka s názvem www.obedyprodeti.cz odstartovala svůj provoz během podzimu loňského roku. Nejprve částkou sto tisíc korun přispěla zakladatelka Ivana Tykač, která k dnešnímu dni na tyto účely uvolnila už tři sta tisíc korun a inspirovala mnoho dalších.

„Lidé, kteří chtějí přispět, se nám hlásí neustále. Nejvíce jich bylo před Vánoci. V tomto čase si přece jenom nejčastěji vzpomeneme na to, že bychom měli pomáhat těm, jež to nejvíce potřebují," popisovala hned na úvod manažerka charitativních projektů manželů Tykačových Jana Skopová.

Jak to vlastně funguje?

Základní škola se vždy přihlásí s konkrétním dítětem či dětmi. Pak už vše závisí na zástupcích společnosti WOMEN FOR WOMEN, která se s každým jednotlivým případem důkladně seznámí.

„Vždy dopodrobna prostudujeme příběh daného žáka a pak vyhodnotíme, zda mu pomůžeme. Spolupráce se základní školou je velice úzká a založena také na důvěře. Všechno přitom musí zůstat co nejanonymnější," pokračovala Jana Skopová.

K minulému týdnu projekt Obědy pro děti pomohl celkem 140 žákům, jimž je placeno stravování v jídelnách do konce letošního školního roku. Nový projekt už pomáhá téměř ve všech koutech České republiky. Přímo z Opavska sice žádná základka doposud o pomoc nepožádala, ale v jiných částech Moravskoslezského kraje zástupce WOMEN FOR WOMEN oslovilo už pět základních škol.

„Stravování v jídelnách je pro děti velice důležité. A to nejen z toho důvodu, že by měly sníst minimálně jedno teplé jídlo denně. Pokud dítě nechodí na obědy, bývá vyčleněno z kolektivu svých spolužáků," mínila dále.

Větší problém, než se původně zdálo

K předminulému týdnu pražská společnost vyhověla šestatřiceti základkám. S dalšími dvanácti momentálně probíhá jednání. Když Jana Skopová pomáhala rozjet projekt Obědy pro děti, sama vůbec netušila, o jak velký a hlavně celoplošný problém se jedná.

„Podle našich propočtů kvůli nedostatku peněz svých rodičů se ve školních jídelnách nemůže stravovat až deset procent všech dětí, které navštěvují základní školy. S těmito případy se můžeme setkat i v Praze," uvedla manažerka charitativních projektů manželů Tykačových. Často přitom musí zvažovat, zda jejich pomoc náhodou není zneužívána.

Pořád se totiž najde spousta rodičů, kteří před vlastním dítětem upřednostní své zájmy: „Ano, je tomu tak. Tvrdí, že potřebují přispět, ale s financemi, které mohou investovat do školních obědů, naloží jinak. Proto je pomoc poskytována prostřednictvím základních škol, abychom měli zpětnou vazbu a kontrolu."

Projekt Obědy pro děti mimo jiné oslovil také hotely a restaurace, které by rády přiložily ruku k dílu. Ať už finančně nebo i jiným způsobem. „Nejdůležitější je anonymita. Kdyby nebyla zachována, rodiče daných dětí by takovouto nabídku leckdy ani nepřijali. V restauraci by cítili štítek sociálního případu a měli pocit, že to všichni vědí. Je třeba vždy vymyslet něco, co bude pro děti opravdu funkční," vysvětlovala Jana Skopová a své povídání uzavřela:

„Co se týče restaurací, pracujeme na jiné alternativě. Například že by pro tyto děti uspořádaly různé prohlídky, exkurze či tematické dny. Ukázaly by jim také, že zdravé jídlo nemusí být zákonitě špatné apod."

Petr Dušek