Polévka a hlavní jídlo v Brně nebo Praze? Obědový strávník si v restauraci při placení už málokdy vystačí s bankovkou s vyobrazením Jana Amose Komenského. Více než 200 korun lidé za obědové menu průměrně zaplatí už v pěti regionech, nejen ve dvou největších městech Česka.
V červenci obědové menu v restauraci průměrně stálo 192 korun, tedy o 3,6 procenta více než loni. Vyplývá to z dat Edenred Restaurant Indexu, sestavovaného na základě plateb více než 220 tisíc majitelů benefitních karet, který mapuje ceny obědového stravování v českých restauracích. „Po relativně dlouhém období stagnace v první polovině letošního roku se ceny obědů v červenci začaly opět citelněji vyvíjet. Nárůst, ať už ve větší či menší míře, pozorujeme napříč celou republikou,“ sdělila členka vedení společnosti Edenred Aneta Martišková.
Tempo růstu cen se liší v závislosti na regionu. Nejvýrazněji obědy zdražily v Jihlavě, kde za ně strávníci oproti loňskému červenci zaplatili o 7,6 procent více. V Karlových Varech, Ostravě a Liberci byl nárůst přes 5 procent. Nejméně pocítili rozdíl lidé v Olomouci, ceny obědového menu se zde zvedly jen o 0,8 procenta. Tam také lidé za polední menu průměrně utratí nejméně – 167,2 koruny, což je o více než pětinu méně, než co platí lidé v Praze. Více než 200 korun za obědové menu aktuálně strávníci zaplatí kromě hlavního města v Brně, Českých Budějovicích a nově v Plzni a Liberci.
Restauratér: Zdražuje téměř vše
Růst cen za obědy pozoruje například Luděk Vocílka, restauratér a šéf společnosti IN Catering. „Inflace tu s námi stále je, tím pádem zdražuje téměř vše. Na druhou stranu některé provozovny vyloženě zkoušejí, co jsou schopni klienti zaplatit a některé ceny jsou doopravdy přestřelené,“ řekl Deníku.
Podle něj nejde jen o výkyv v letní sezóně související s pohybem turistů, ale ceny patrně porostou do konce roku. „Naše vlastní data ukazují, že většina respondentů má sice denní rozpočet na oběd do 150 korun, ale více než čtvrtina je ochotna zaplatit i vyšší částky, což potvrzuje růst cen nad tuto hranici,“ doplnil Vocílka.
Nahrává se anketa ...
Kritika dodavatelských řetězců
Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu došlo v červenci k překvapivému zrychlení růstu spotřebitelských cen. Rychlejší zdražování podle statistiků ovlivnilo zejména zpomalení poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů. Na vzestupu spotřebitelských cen se ale podílel právě také nárůst cen stravovacích služeb, které meziročně zdražily o 7,1 procenta.
Jedním z faktorů je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy velký nedostatek pracovní síly v české gastronomii. „Lidí je nedostatek, navíc výrazně roste byrokratická zátěž, ať už jde o zaměstnávání cizinců nebo brigádníků na dohody, kteří vždy pomáhali pokrýt špičky v provozu. Stát zde úplně zbytečně hází podnikatelům klacky pod nohy,“ tvrdí Prouza.
Rýpl si také do dodavatelských řetězců. „Dalším velkým problémem je absolutně neodpovídající, tržně nezdravá a neudržitelná dělba hodnoty v trhu. Když se dívám na hospodářské výsledky, vidím spoustu stravovacích zařízení na straně krachu, zatímco jejich dominantní dodavatelé vykazují rekordní výsledky a některé dokonce prošetřuje antimonopolní úřad,“ naznačil.
Pokud se zdražování obědů v restauracích nezastaví ani na podzim, podle odborníků i další strávníci mohou dát přednost alternativním konceptům. „Už nyní si řada Čechů do práce nosí obědy z domova nebo chodí jíst do samoobslužných kantýn. K tomu dále využívají i donáškové služby,“ zmínil Vocílka.
Podle nového průzkum společnosti IN Catering a agentury Ipsos téměř polovina Čechů obědvá přímo v kanceláři a do firemních jídelen jich chodí jen pětina.