Příští rok by podle odhadu Jana Sadila, šéfa tuzemské jedničky – Hypoteční banky, měl být podobný. Úroky zůstanou nízké a navíc od konce března začnou platit nová pravidla, která by měla hypoteční oblast zpřehlednit.
Jak včera připomněl František Pavelka, někdejší náměstek ministra financí a dnes rektor Bankovního institutu vysoké školy, Česko letos slaví 20 let souvislého poskytování hypoték.

Kdyby sečetla nominální hodnotu peněz rozpůjčovaných od roku 1995 do dnešních dnů, jde o 929 miliard korun. Část těchto peněz už se splatila, reálně tak lidé dluží na hypotékách přibližně 700 miliard korun. Podle Sadila je dnes typickým „hypotékářem" 36letý ženatý středoškolák z krajského města, s jedním dítětem a hrubým příjmem kolem 35 tisíc korun. Nejtypičtější hypotéka je 1,9 milionu korun.
Hypotéku ale lidé nechápou jen jako cestu k novému bydlení. Jak nedávno upozornila analýza finanční a poradenské skupiny Chytrý Honza, až 15 procent hypoték je dnes na financování druhého či třetího bytu, tedy na investování. „Je to poměrně velké číslo," říká šéf skupiny Jiří Paták.

Refinancování hypoték

Ušetřete díky nezávislému porovnání hypoték

Hypotéku má dnes přibližně půl milionu lidí v ČR, trh je relativně nasycen a banky „žijí" i z refinancování starších hypoték. Potěšitelné je, že klesá počet lidí, které hypotéka dostane do finančních potíží. „Podíl úvěrů nesplacených do 90 dní, což je údaj, který sledujeme, klesá. Nejdřív to bylo jen jedno procento, v době krize kolem tří procent a nyní ten podíl klesá pod 2,5 procenta," řekl včera regionálnímu Deníku Sadil.

Příští rok bude pro hypoteční trh zlomový kvůli novém zákonu o úvěru, jež od konce března zavádí některé novinky pro nově poskytnuté úvěry: například finanční zprostředkovatelé nabízející hypotéky budou muset být certifikovaní a projít zkouškami, banky začnou daleko více informovat o svých nabídkách a lehčí bude i předčasné splacení úvěru. To je dnes u mnohých bank sank-cionováno pokutou, od jara budou moci finanční ústavy požádat jen „účelně vynaložené náklady, které v souvislosti s předčasným splacením objektivně vzniknou".

Co to však znamená a kolik budou banky moci po klientech maximálně žádat? „To bohužel stále nevíme. Žádný oficiální výklad ministerstva financí, respektive České národní banky, k tomu zatím není," potvrdil včera Deníku Sadil.

Podle rektora Bankovního institutu Františka Pavelky je v tuto chvíli nejreálnější va-riantou, že žádné oficiální doporučení, jak vybírat „pokuty" za předčasné splacení ani nevznikne. „Možná to bude až soud, který na nějakém případu ten systém nastaví. Byť se bojím toho, abychom se tady pak všichni nesoudili," podotýká Pavelka, který je odborníky považován za jednoho z „otců hypoték" v Československu, respektive v ČR. „Rozvoj hypoték předčil všechna naše očekávání," říká dnes rektor Pavelka. Na rozdíl od Polska, Maďarska či Rumunska se u nás naštěstí nikdy neuchytily hypotéky v cizích měnách. Ty stále decimují hlavně peněženky polských domácností, kde kvůli posílení švýcarského franku platí třikrát až pětkrát více, než je hodnota jejich původní hypotéky.

Hlavní novinky od jara 2016- Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na tzv. účelně vynaložené náklady, které mu „v souvislosti 
s předčasným splacením objektivně vzniknou". V těžkých životních situacích, například při dlouhé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zdarma. Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy bude možno zdarma splatit až pětinu hypotéky.
- Banky budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy.
- Zákon lidem dává 14denní lhůtu na rozmyšlenou, po kterou banka nesmí zhoršit podmínky nabídky hypotéky. Zdroj: MF, ČTK