Specializovaný finanční úřad (SFÚ) se zaměřil hlavně na vodné a stočné. Při 45 prověrkách zaznamenal ve 28 případech porušení cen a udělil za to pokuty v celkovém objemu přes milion korun. Například jedna z vodárenských firem do ceny zahrnula i náklady na reklamu a propagaci, jiné firmy špatně stanovily daň z přidané hodnoty. Zahrnování neoprávněných nákladů zjistili finanční úředníci i u poplatků za svoz odpadu nebo v pohřebnictví.
Naproti tomu u vnitrostátní autobusové dopravy porušování cenových předpisů nezjistili. Podle zjištění SFÚ se loni nepředražovalo ani školní mléko.

Úředníci ze loni vypravili i do oblastí zasažených povodněmi. Zjišťovali tam, zda prodejci v daně situaci nepředražují některé zboží, například vodu nebo hygienické pomůcky. Žádné předražování ale nezjistili.
Energetický regulační úřad loni uskutečnil 56 kontrol a udělil pokuty celkem za víc než 20 milionů korun, které ale po odvolání snížil na 1,3 milionu. Zaměřil se hlavně na ceny tepla.

Nerespektování předpisů

"Výsledky kontrolní činnosti i nadále potvrzují nedostatečné respektování cenových předpisů ze strany značné části kontrolovaných subjektů," uvádí ministerstvo financí. Výsledky cenových kontrol podle něj ukazují, že kontrola je odůvodněná a ceny bude zapotřebí kontrolovat i v budoucnu. Kontroly však omezuje nedostatečná kapacita úřadů.

Rekordním rokem v pokutování byl rok 2007, kdy celkový objem pokut vzrostl na 3,2 miliardy korun. Ovlivnila to hlavně pokuta ocelářské firmě Mittal Steel 2,7 miliardy korun za údajné předražování koksu. Firma se ale obrátila na soud, který její žalobu uznal a ministerstvo financí poté řízení ukončilo.