"Při sledování bezplatných televizních seriálů a filmů vystavujete svůj počítač zvýšenému riziku nákazy," varuje Jan Potůček ze společnosti Taktiq Communications. Tyto stránky pro spuštění videa vyžadují několikeré kliknutí na náhled videa, který otevírá nová okna prohlížeče a zobrazuje v nich reklamy.

„Tyto weby v některých případech fungují na doménách .cz a .sk a nabízejí instalaci škodlivých pluginů. Koncem dubna byl virus s označením Chromex každým pátým detekovaným problémem, který zachytila společnost Eset," říká Potůček.

Podle pravidelné měsíční statistiky antivirové společnosti Eset představoval trojský kůň Chromex 19,22 procenta případů napadení. „JS/Chromex.Submelius je algoritmická detekce, která chystá agresivní nabídky instalace doplňků pro Google Chrome a stahování malwaru," vysvětluje technický ředitel společnosti Eset Miroslav Dvořák.

Znamená to, že Chromex bude prostřednictvím prohlížeče Google Chrome bez vašeho vědomí a proti vaší vůli stahovat různé doplňky nebo malware. Váš počítač pak může mohou hackeři zařadit do sestavy dálkové ovládané IT techniky, která slouží pro podvodné zneužití – například pro šíření spamu či pornografie. Další ohrožení představuje například svévolné a časté zobrazování reklam, smazání dat na pevném disku či poškození webových stránek.

Top 10 hrozeb v České republice za duben 2017 podle společnosti Eset:

1. JS/Danger.ScriptAttachment (21,33 %)
2. JS/Chromex.Submeliux (19,22 %)
3. Win32/Adware.ELEX (3,78 %)
4. JS/TrojanDownloader.Nemucod (3,73 %)
5. Java/GRat (2,89 %)
6. VBA/TrojanDownloader.Agent.CZT (2,38 %)
7. Java/Kryptik.AP (2,28 %)
8. PowerSheil/TrojanDownloader.Agent.MY (1,88 %)
9. Java/Adwind (1,47 %)
10. Win32/Packed.VMProtect.ABO (1,37 %)