Titul Obkladačská naděje nakonec vybojovala dvojice ve složení Dominik Beneš a Jan Žiga ze Střední školy stavební a dřevozpracující Ostrava. „Je to super. Hlavně ty ceny pro vítěze. Kdyby člověk chtěl začít podnikat, těžko na takové nástroje v začátku sežene peníze,“ neskrýval nadšení Beneš.

Vítězné duo přípravy na soutěž nepodcenilo. „Trénovali jsme poctivě čtyři měsíce. Zkoušeli jsme řezy, tvarya podobně. Řekl bych, že jsme si to vítězství i zasloužili,“ řekl Žiga.

Až na mistrovství Evropy

Odborná porota byla při hodnocení nekompromisní. I ty nejmenší nepovedené detaily jí neunikly a odečítala body. Vítězstvím si dvojice zajistila pozvánku na reprezentaci do evropských soutěží. Už v červenci se například koná v Německu neoficiální mistrovství Evropy.

Zároveň se dostala pod dohled Cechu obkladačů České republiky. „Budeme sledovat vítěze, kam povedou jejich další profesní kroky. Zda se budou řemeslu věnovat a zdokonalovat se. V tom případě bychom je zvali na odborné semináře a školení. Stali by se potenciálními reprezentanty České republiky pro evropskou soutěž EuroSkills,“ podotkl prezident Cechu obkladačů České republiky Roman Pommer.

Pořídit si byt či dům znamená pro mnoho lidí v Česku nesplnitelný sen
Přísné hypotéky. Vlastní bydlení se po změně podmínek stává luxusem

Zatím to vypadá z pohledu ostravské obkladačské dvojice nadějně. Oba Deníku řekli, že se chtějí řemeslu nadále věnovat.

Česko se dlouhodobě potýká s nedostatkem řemeslníků. Nouze je i o obkladače. Přivést mladé zpět k obživě vlastníma rukama je podle odborníků náročné. „Každý den obkládá v Česku něco přes dva tisíce řemeslníků. Ale ubývá jich. Vidíme to i u nás v cechu. Každý rok je nás zhruba o pět méně,“ okomentoval realitu Pommer.