Jeden z nejmodernějších zábavních parků s celoročním provozem v České republice. Vzniká v Pasohlávkách na Břeclavsku a lidem se otevře o letních prázdninách. Nabídne jim několik bazénů, dvanáct toboganů a devět typů saun.
Mezi největší lákadla parku budou patřit tobogány Propast a Boomerango, z nichž první má délku přes sto metrů. „Vzhled vnitřních prostor je inspirovaný obdobím římských lázní," uvedla mluvčí projektu Aqualand Moravia Renata Klevetová. Dodala, že voda v některých z bazénů bude pocházet z místního geotermálního pramene z vrtu Mušov.
Jaké zaplatí návštěvníci Aqualandu Moravia vstupné, zatím není jasné. Provozovatelé ale už teď mají jasno o kapacitě areálu. Ten má pojmout až osm tisíc lidí. „Od zahájení provozu začne fungovat bezplatná kyvadlová autobusová linka z Brna," konstatovala Klevetová. Projekt podle ní reaguje na potřebu kvalitního aquaparku v regionu. Investice do něj mají nakonec přesáhnout miliardu a čtvrt. „Z toho miliardu zaplatí společnost ŽS Real. Dalších přibližně tři sta milionů je z dotací operačního programu Jihovýchod," vysvětlila Klevetová.
V miliardovém aquaparku podle dosavadních informací najde práci přes osmdesát lidí. Podle ředitele břeclavské pobočky úřadu práce Lubomíra Marka může pomoci snížit nezaměstnanost v okolí. „Aquapark se stane významným zaměstnavatelem hlavně pro Pohořelicko, ale také pro Mikulovsko a Pasohlávky. Navíc bude mít celoroční provoz, což je velké plus," podotkl Marko.
Návštěvníků přibývá
Moravia doplní nabídku aquaparků, ze které si mohou vybírat lidé v Brně a okolí. Už teď jich přibližně 300 tisíc ročně navštíví tři roky starý aquapark v brněnských Kohoutovicích. „Návštěvnost stále roste. V Brně žádné podobné zařízení, kde by byla pára, sauna, tobogan i divoká řeka, není. Podle naší návštěvnosti usuzuji, že tu něco podobného chybělo," konstatoval ředitel společnosti Starez-sport, která aquapark provozuje, Martin Mikš.
Odlišná je situace například ve Znojmě. Pokud nechtějí cestovat, musí se tamní obyvatelé spokojit s krytým bazénem v městských lázních a Plovárnou Louka. To je venkovní koupaliště přibližně pro patnáct set lidí. „V tak velkém městě jako je Znojmo by aquapark určitě mohl být. Chybí mi tu," řekla například Eva Dvořáková ze Znojma. Vedení města zatím plánuje postavit nový krytý bazén. „To je ale horizont několika let," uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.
Na Vysočině je nabídka aquaparků chudší. Podle mluvčího Služeb města Jihlavy Martina Málka je míst ke koupání dostatek. „Z našeho pohledu mají lidé možností dost. Například jihlavský Vodní ráj si při pěkném počasí vydělá na pokrytí provozních nákladů. Rozhodně to není výdělečná činnost. Vnímáme to ale jako službu a určitý servis pro obyvatele Vysočiny," uvedl Malík.
To, že lidé jsou za aquapark v Jihlavě vděční, potvrdila například pětatřicetiletá Hana Vlčková. „Vodní ráj navštěvujeme velice rádi. A to hlavně kvůli dětem. Snažíme se, aby do aquaparku chodily už od nejranějšího věku. Výborně se od-reagují a v bazénu je pro ně přiměřená hloubka," pochválila Vodní ráj Vlčková. Dodala, že volné víkendy tráví v aquaparku hlavně v zimních měsících, protože v létě se věnuje chalupě.
Stejné pocity jako Vlčková možná budou v příštích letech mít i lidé z brněnských Vinohrad. Do aquaparku v Kohoutovicích nebo v Kuřimi na Brněnsku to sice nemají příliš daleko, teď se jim ale rýsuje možnost mít aquapark pár metrů od domu.
Investor, který měl dílo postavit, ale z projektu odstoupil. Starosta městské části Jiří Čejka však minulý týden Deníku sdělil, že už jednal s majiteli parcel, na kterých má stavba vzniknout, i se zástupci města. „Teď hledáme nového investora. Nejradši bych, aby byl aquapark hotový už teď," řekl.