Sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodavatelem zařízení pro dálkové ovládání terčů je česká společnost Spame. Jí vyráběná zařízení budou určena pro jednotlivé střelnice ve vojenských výcvikových prostorech Březina, Libavá, Boletice a Hradiště.

"Uvedené zařízení pro dálkové ovládání terčů bylo vyvinuto na základě specifikace Armáda ČR k vybavení jednotlivých střelnic a tím vytvoření schopnosti střelnic vytvářet specifické taktické situace při bojových střelbách a taktických cvičeních s bojovou střelbou," poznamenal Fajnor. Předpokládaná hodnota zakázky činí 58 milionů korun bez DPH.

Samohybná kanónová houfnice vz. 77.
Šlechtová chce koupit děla za miliardy. Armádní zakázku projedná se spojenci

Kryptomateriál CCI (Cryptographic Controlled Item) je určen pro modernizaci armádních letadel CASA, Gripen, L-159, vrtulník Mi-171Š a pro novou radarovou techniku 26. pluku velení, řízení a průzkumu. Dodavatelem bude vláda USA, kterou zastoupí Agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

Podle Fajnora jde o pořízení kryptomodulů k palubním i pozemním radarovým dotazovačům a odpovídačům, o nákup modulů a čipů modulu, který umožňuje příjem "vojenského" signálu GPS chráněného krypto klíčem, o nákup radiostanic pro utajenou a rušení odolnou hlasovou komunikaci a nákup příslušných plniček kryptografických klíčů.

"Realizace předmětné veřejné zakázky je nezbytná pro splnění požadavků, které se ČR zavázala plnit a vyčleňovat ve prospěch NATO," uvedl Fajnor. Předpokládaná hodnota zakázky je 62 milionů bez DPH.

Generálporučík Aleš Opata (vlevo) a prezident Miloš Zeman.
Zeman jmenoval náčelníka generálního štábu. Armádu povede veterán Opata