Na setkání s médii představitelé armády a ministerstva hodnotili uplynulý rok a představili plány na letošek. Podle Metnara byly za plynulý rok vládě předloženy zakázky za 70 miliard korun a uzavřeny byly smlouvy za asi deset miliard korun. Do konce roku 2021 by měla obrana dát do investic 61 miliard, řekl.

Konec průtahů?

Ministerstvo má nyní rozpracovánu řadu projektů za desítky miliard korun. Financování některých z nich se protáhne na několik let. Ostře sledované bude zejména pořízení pásových BPV, které budou stát přes 50 miliard korun. Za víceúčelové vrtulníky ČR zaplatí řádově kolem deseti miliard a za mobilní radiolokátory MADR z Izraele asi tři miliardy.

Jaromír Zůna.
Zástupcem náčelníka generálního štábu se stane Zůna, Baloun končí

V minulosti se uzavírání velkých tendrů protahovalo, například izraelské radary jsou již výrazně za bodem své životnosti. Metnar letošní plán označil za ambiciózní. Řekl, že jako ministr bude trvat na termínech, transparentnosti zakázek a zapojení českého průmyslu do nich.

Opata řekl, že loni armáda dostala více než 3000 neprůstřelných vest, které byly rozděleny jednotkám do misí či brigádě rychlého nasazení. Asi 1500 nových přileb dostaly také speciální síly či výsadkové jednotky. V minulosti měla obrana s nákupem vest a přileb potíže. Podle Opaty nyní armáda ve vojskových zkouškách testuje nové přilby. Pokud testy dopadnou dobře, v příštích třech letech jich vojáci dostanou asi 30 tisíc. Příští rok by také armáda měla získat první kusy velitelsko-štábních a spojovacích BVP, lehkých obrněných vozidel pro chemiky nebo přenosných protiletadlových raketových systémů. Smlouvy na ně byly uzavřeny v uplynulých měsících či letech.

V hlavní roli cena

Podle Opaty se dokončuje dohoda na dodávku ručních zbraní. Armáda musí postupně podle něj obměnit desítky tisíc starých útočných pušek. Urychlit chce také obměnu asi 40 let starých terénních automobilů UAZ. Letos by na ně měla být vypsána soutěž. Podle Opaty zájem o tendr projevilo asi osm či devět zájemců. Řekl, že na vozidla vojáci nekladou specifické požadavky, hlavním kritériem v zakázce by tak měla být cena. Vojáci nyní používají asi 700 vozů UAZ.

Ilustrační foto
Zakázka je na stole. Obrana nakoupí vozy Tatra až za 720 milionů

S rychlostí nákupů má ministerstvo obrany dlouhodobé potíže. Od příštího roku by v rámci generálního štábu mělo vzniknout akviziční pracoviště. Armádní nákupčí získají možnost pořizovat vybraný materiál. Cílem je, aby ulevili kolegům z ministerstva obrany, kteří by se měli více věnovat strategickým zakázkám. Pracoviště bude sídlit ve Staré Boleslavi, zaměstná do 40 lidí. „Pevně věřím, že po roce 2020 už nebudeme řešit, jestli máme ve skladě maskáče,“ poznamenal Opata s odkazem na potíže z minulosti.

Změny čeká i velení

Během letošního roku je v plánu vznik dalších jednotek či změny ve velení. Od začátku ledna začalo fungovat organizační jádro nového velitelství kybernetických sil, během roku začnou pracovat i první části nového výsadkového pluku a praporu logistického zabezpečení. Vznikne také velitelství teritoria, které bude řídit přípravu a výcvik aktivních záloh na jednotlivých krajských velitelstvích. Vedení armády také již dříve informovalo, že začne přecházet z dvoustupňového na třístupňové velení, které bude mít strategickou, operační a taktickou úroveň. Zavedení bude podle Opaty trvat měsíce a léta.

Zároveň řekl, že se dokončuje dokument koncepce výstavby armády (KVAČR) do roku 2030. Nebude podle něj měnit strategické zadání, ale bude reagovat na bezpečnostní hrozby. Více se tak bude zabývat třeba robotizací nebo kybernetickými hrozbami.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata (vlevo) a ministr obrany Lubomír Metnar.
Armáda se musí urychleně modernizovat, upozornil Opata. I kvůli terorismu