„Během sto let se název spolku měnil. Od roku 2016 se nazýváme Český svaz včelařů, základní organizace Přibyslav,“ upřesnil předseda spolku Petr Málek. Za víc než sto let došlo k mnohým změnám nejen v členské základně, ale i v územním uspořádání. V současné době členové spolku, kterých je na Přibyslavsku něco přes 70, hospodaří na 17 katastrech. Jak kvalitní med jejich včely produkují, to bylo námětem prvního ročníku degustační soutěže v sobotu 15. září dopoledne v zasedací místnosti přibyslavské radnice.

„Vzorky medu nám do prvního ročníku soutěže věnovalo osm včelařů. Z nich bude pět nejlepších představeno na tradiční podzimní výstavě ovoce, zeleniny, medu a brambor v Přibyslavi, kde jejich med mohou okusit i návštěvníci výstavy,“ upřesnil Petr Málek. Jak vysvětlil, degustaci medu provádí odborná komise pod vedením inženýra Dalibora Titěry kandidáta věd, uznávaného odborníka z Výzkumného ústavu včelařského v Dole. „Komise zhodnotí medy po odborné stránce, v dalším kole bude hodnotit veřejnost na již zmiňované podzimní výstavě. Tam také bude předána cena absolutnímu vítězi. Naše soutěž se jmenuje Slza medu. Chtěli bychom, aby se soutěž stala tradicí a veřejnost věděla, jak vypadá kvalitní med,“ zdůraznil Málek.

„Když jsem v polovině minulého století začínal včelařit, byla situace v chovu včel jiná. Modernímu včelařen se nebráním, ale v mých letech už nic měnit nechci. Zachovávám si své konzervativní chování. Dost jsem se od včeliček naučil. Při každém přistoupení k včelkám si zašeptám S Boží pomocí a hned mi jde všechno lépe,“ zavzpomínal včelař Vladimír Polák. „Pokud je mi známo, nikdo nikdy v příbuzenstvu nevčelařil, včely neměli ani sousedi. V deseti letech po válce jsem med ochutnal, byl první, opravdový. Tak jsem si řekl, budu včelařit,“ přispěl svojí vzpomínkou na včelařské začátky inženýr Blahoslav Hašek.

Jak dodal předseda spolku včelařů v Přibyslavi Petr Málek, s léty se mění technologie včelařství. Staří včelaři odcházejí, ale přibývají mladí. Například v Přibyslavi působí při základní škole včelařský kroužek. Založen byl v 60. letech 20. století, jeho činnost se podařilo obnovit v roce 1983. Děti z kroužku, je jich necelá desítka, se účastní soutěže Zlatá včela. Kroužek se stará o tři včelstva u skautské klubovny.Někteří členové kroužku už mají včelstva vlastní.

Ilustrační foto.
Obyvatelé Ledče si stěžují na špatný stav Havlíčkovy ulice