V současné době jsou hotové koncové úseky u Prahy 
a Chomutova a obchvat Sulce na Lounsku. Zbývá dostavět šest úseků.
Nový impuls pro jejich urychlenou realizaci ale dal příchod Nexenu do průmyslové zóny Triangle u Žatce – historicky největšího zahraničního investora v regionu.

Korejský Nexen chce od roku 2018 u Žatce vyrábět miliony pneumatik ročně. O jejich dopravu k zákazníkům se budou starat kamiony. Stejně tak jako o zásobování továrny u Žatce surovinami. Půjde 
o stovku nákladních aut denně, které budou do Nexenu přijíždět a odjíždět.

„Silnice R7 je pro nás stěžejní komunikace, která bude využívána jak k zásobování, tak k distribuci našich produktů ke koncovým odběratelům," uvedl Petr Pospíšil, manažer společnosti Nexen Tire.

Korejci si vybrali žateckou zónu také kvůli jejímu napojení na silniční síť. Nexen se chystá své výrobky dodávat do řady automobilek, mimo jiných do Škody v Mladé Boleslavi, Hyundai na severu Moravy nebo Kia u Žiliny. 
K tomu potřebuje kvalitní napojení na českou dálniční síť 
a právě dostavbu silnice R7.

„Pro nás je samozřejmě nejvhodnější termín dokončení silnice R7 před spuštěním plného provozu v naší továrně u Žatce v polovině roku 2018. Nicméně je nám jasné, že tak brzo dokončena nebude. Termín 2023 je pro nás samozřejmě méně přijatelný, protože nám již během prvotních vyjednávání bylo slibováno dřívější zprovoznění. Je pro nás tedy nyní absolutně důležité, aby rok 2023 byl opravdu tím finálním a nedošlo již k žádným dalším zpožděním," sdělil Deníku Petr Pospíšil.

Za pět let

Druhým důležitým směrem, kam budou kamiony z Nexenu u Žatce jezdit, je Německo. Na česko – německé hranice už je moderní silnice ze Žatecka hotová.

Česká vláda počítá s tím, že silnice R7 bude dostavěna do roku 2023. „Dle informací ministerstva dopravy by se úseky R7 na Slánsku měly začít budovat v roce 2020 a dokončené by měly být v letech 2022 a 2023. Zároveň jsou v plánu zkapacitnění obchvatu Panenského Týnce s realizací od roku 2017, zkapacitnění obchvatu Loun s výstavbou rovněž od roku 2017," řekl Deníku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Dále například zkapacitnění úseku R7 u Chlumčan by mělo začít v roce 2018. Realizace více než tříkilometrového úseku mezi Postoloprty a křižovatkou Bitozeves by měla být zahájena již příští rok," slíbil Sobotka.