Slavnostní předání cen konalo ve vídeňském Albertina Museu a v sídle amerického velvyslance v Budapešti. Mezi maďarskými oceněnými umělci byli například skladatel György Kurtágo, dirigenti Ivan Fisher a Adám Fisher i operní zpěvačka Eva Marton.

Zlatou medaili Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění každoročně udílí umělcům, jejichž dílo inspiruje ostatní, a také osobnostem, které podporují a propagují nejvýznamnější světové umělce a jejich tvorbu.

V minulosti tuto cenu obdržel například britský herec Jeremy Irons, španělský filmový režisér Pedro Almodóvar, operní zpěvák Plácido Domingo, zpěvačka Soňa Červená, dirigent Jiří Bělohlávek, hudebník Quincy Jones nebo jihoafrický herec John Kani.

Karel Komárek, předseda správní rady rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation a jeden z předsedů Mezinárodního výboru Kennedyho centra pro umění, uvedl, že Rakousko je synonymem kultury a tradic. „Rakouskou kulturu, známou svou bohatou historií, utváří jednak národní tradice a jednak směsice kulturních vlivů sousedních slovanských a románských národů. I proto je Vídeň již po staletí evropskou kulturní metropolí a světovým městem hudby. Je mi ctí, že mohu společně s Deborah F. Rutterovou, prezidentkou centra, zastupovat Centrum scénických umění Johna F. Kennedyho při udělování cen významným rakouským umělcům a vůdčím uměleckým osobnostem,“ řekl Karel Komárek.

Celosvětová výměna umělecké tvorby

Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění (MVKCU) byl založen v roce 2001 jako platforma pro zlepšení mezinárodního programu centra a propagaci celosvětové výměny umělecké tvorby. Členové výboru jsou milovníky scénických umění a patří k hlavním finančním přispěvatelům Kennedyho centra.

To pořádá celou řadu prestižních mezinárodních festivalů, podporuje mezikulturní dialog a publiku ve Washingtonu představuje různé kultury z celého světa. MVKCU zajišťuje podporu organizátorům těchto akcí a událostí. Karel a Štěpánka Komárkovi se stali členy Mezinárodního výboru Kennedyho centra pro umění v prosinci 2017.

Posláním rodinné nadace Karla Komárka je dodávat lidem odvahu, aby mohli své smělé nápady a vize proměnit ve skutečnost. Dlouhodobě podporuje festival Dvořákova Praha a Nadaci Proměny. Je významným donátorem Centra Johna F. Kennedyho pro múzická umění ve Washingtonu, kde se mimo jiné zasazuje o prezentaci českých a mezinárodních umělců na této prestižní americké scéně. Vedle těchto dlouhodobých aktivit podporuje i projekty jednotlivců a komunit jak v České republice, tak i v zahraničí, které mají pozitivní dopad na společnost a mění myšlení a přístup lidí. Nadace byla založena v roce 2017 Karlem a Štěpánkou Komárkovými.

DOSAVADNÍ DRŽITELÉ ZLATÉ MEDAILE

2005 PETROHRAD: Olivia De Havilland, Valery Gergiev, Martha Ingram, Irwin Jacobs, Mærsk Mckinney Møeller, Trevor Nunn

2006 LONDÝN: Darcey Bussell, Michael Caine, Judi Dench, Jeremy Irons, Jacob Rothschild, Lily Safra

2007 PEKING: Song Zuying, Minister Sun Jiazheng

2008 BUENOS AIRES: Norma Aleandro, Julio Bocca, Paloma Herrera, Mercedes Sosa

2009 ISTANBUL: Cihat Aşkin, Cana Gürmen, Ahmet Kocabiyik

2010 TOKIO: Tadao Ando, Midori, Kanzaburo Nakamura, Yukio Ninagawa

2012 MADRID: Pedro Almodóvar, Sara Baras, Plácido Domingo, Paco Peña, Tamara Rojo

2013 PRAHA: Jiří Bělohlávek, Soňa Červená, Karel Komárek, Magdalena Kožená

2014 DUBAJ: Hoor Al-Qasimi, Badr Jafar, Quincy Jones, Arif And Fayeeza Naqvi, Zaki Al Nusseibeh

2015 PAŘÍŽ: Pierre Boulez, Leslie Caron, Alexandre Desplat, Yasmina Reza

2016 DUBLIN: Sir James Galway, Sir Van Morrison, Fiona Shaw, Jim Sheridan, Enda Walsh

2017 MILÁNO: Salvatore Accardo, Carlos Bulgheroni, Renato Bruson, Gianandrea Noseda

2018 KAPSKÉ MĚSTO: Basil Jones a Adrian Kohler, John Kani, Sibongile Khumalo, Gcina Mhlophe, McCoy Mrubata

2019 BUDAPEŠŤ: György Kurtág, Ádám Fischer, Ivan Fischer, Eva Marton