Lidé z firmy, ve které je Hazmuka manažérem, v té době montují bezpečnostní systémy nejen na Ústecku, ale na několika místech v republice.

Typologie zlodějů

Bezpečnostní systémy chrání především proti zlodějům. „Záleží na překážkách, které má zloděj před sebou. A na tom, co zloděj chce,“ komentuje Hazmuka bezpečnostní situaci v Čechách. Zloděje dělí na magnety čili zloděje kovů, zloděje okamžiku, kteří okradou babičku na chodníku i člověka v trolejbusu, a do třetice na organizované zločince. Bezpečnostní systémy, které firma, ve které působí, montuje, podobně jako další desítky firem s bezpečnostní technikou, chrání především proti prvním dvěma kategoriím zlodějů.

„Kriminálník profesionál si na vás počká tam, kde budete bez ochrany a beze svědků, bez šance rychlé pomoci. Profesionál se bezpečnostním zařízením vyhne právě tímto způsobem. Ostatní budou soutěžit, kdo bude vnímavější a rychlejší – zda on zlodějíček nebo bezpečnostní systém. V tom případě se stává, že zloděj musí jednat rychle a více zničí než ukradne. Nebo se také bezpečnostnímu systému vyhne, tedy půjde krást jinam, kde nemají nainstalováno zabezpečení proti vetřelcům,“ rozvádí Hazmuka roli bezpečnostních systémů.

Feťáci

Jedné kategorie zlodějů bojí v každém okamžiku. „Jsou to feťáci. Jsou nejnebezpečnější, potřebují peníze na drogy, jsou náladoví, ovládá je jenom jediný cíl, získat peníze na drogu. Čím více je tlačí do rohu absťák, tím jsou nevypočitatelnější. Feťák je časovaná bomba. Proto je třeba počítat při plánování zabezpečovacích zařízení v objektech i s těmito lidmi. Tam, kde mohou přijít kdykoliv, jako do heren a barů, není třeba z provozovny za drahé peníze dělat Alcatraz. Tam obsluha potřebuje především ihned zmáčknout tísňový signál,“ hodnotí nejnepříjemnější riziko dnešních dnů.

Severočeský kriminalista Jiří Krupička pro Deník již v minulosti uvedl, že na objasnění jsou nejhorší drobné krádeže typu: v hlavě prázdno, v ruce cihlu, a před sebou mít okénko automobilu. Vyražení okénka je otázka vteřiny, prošacování auta, zda se tam nachází nějaká kořist, trvá patnáct dvacet vteřin, méně šikovnějšímu o deset vteřin déle. Potom se stačí s kořistí odpotácet noční tmou. Nepomůže alarm, ani řev klaksonu. Do minuty se neobjeví policie ani bezpečnostní agentura. Leda v případě, že je shodou šťastných náhod za rohem.

Bezpečnostní síť

Nelze pochybovat, že městská policie nejen v Ústí, ale ve kterémkoliv městě, je dnes již neodmyslitelná, zdůrazňuje. Strážníci se zaměřují na drobnější kriminalitu a prohřešky, policie má na starosti závažnější trestnou činnost.

Mezi nimi jsou ještě bezpečnostní agentury. Podle Hazmuka vytvářejí městská (obecní) a státní policie s komerčnímu agenturami tři pilíře bezpečnosti městských sídel.

„Fungující bezpečnostní agenturu poznáte podle toho, že její pult centrální ochrany je schopen

ihned reagovat na tísňový signál, ale současně spolupracuje s policií. Pokud má dojezd mobilní hlídka bezpečnostní služby do vzdálenějšího místa třeba kolem deseti minut a dohodne se s policií, ať státní nebo městskou, která je od místa dvě minuty jízdy, na spolupráci, je výrazně větší šance, že zloděj bude zadržen a škody minimalizovány. Na místo vyjedou policisté i bezpečnostní agentura, ale policie, která je blíže, má v tom okamžiku, asi větší šanci být na místě co nejrychleji,“ zdůrazňuje Hazmuka.

Selhání se neodpouští

Rychlost a technika jsou základem, ale bez důvěryhodnosti jsou k ničemu. „Například v samotném Ústí jsou dvě velké profesionální agentury, Roger a Severočeská bezpečnostní agentura, které v oblasti zajištění bezpečnosti, jsou na výši a snižují šance kriminálníků. Musí být technicky schopni ihned reagovat. Právě proto je zákazník platí. Je zcela nepředstavitelné, že ústecká bezpečnostní agentura První Hot Line letos na několik dnů nebyla schopna elektronicky střežit objekty svých zákazníků, protože nezaplatila za telefonní linky. To není problém, ale neodpustitelná neschopnost. To se nemůže stát. Může dojít vzácně k poruše, která způsobí výpadek, ale proto jsou k dispozici záložní systémy a situace se řeší v rádu několika hodin. Proto nepřekvapilo, že První Hot Line přišla o řadu důležitých zákazníků. Ztratila důvěru. Z toho vyplývá, že přes veškeré technické zabezpečení, nelze podcenit lidský faktor,“ zdůraznil Hazmuka.

Alcatraz

V ruce ovládač, na stěně televize, to je nejúčinnější Hazmukova zbraň.

„Pokud přemýšlíte jak si zajistit tři objekty a čtyři auta, které vlastníte, a dva sklady v úplně jiném kraji, můžete jejich sledování na pultech centrální ochrany si také duplicitně zavést k sobě domů do televize.

Stačí přepnout ovladačem televizi a místo filmu se dostanete na vaše objekty, ať jste kdekoliv na světě, kde je dosah mobilních sítí. Můžete kontrolovat pohyb svých aut, kamery vám řeknou kdo je v objektu, nebo v jeho bezprostředním okolí. Na to vám stačí televizní ovladač. Svým způsobem to je psychologický Alcatraz. Máte neustále základní přehled. Pokud se ozve signál nebezpečí, můžete si také sami zjistit, nezávisle na pultu centrální ochrany, zda jde o nedopatření, nebo co se skutečně děje,“ ukazuje Hazmuka možnosti televizní obrazovky.

Dodává, že to, co ukazuje, představuje nový trend, se kterým přišla jeho firmy Hako: „Tohle může nabízet každá firma, ale musela by na to přijít. Pochopit, že nejde jen o instalaci zabezpečení a svedení do počítače někde na pultu ochrany. Ukázali jsme v praxi, že běžná televize se může stát rozsáhlým informačním dispečinkem. Záleží jenom na invenci specialistů. Zvláště, když ceny zařízení jsou dnes velmi příznivé.“

Ceny padají

Bezpečnostní systémy zažívají boom. Počty objektů zabezpečených čidly a kamerami stále stoupají. Může za to pád cen techniky.

Co dříve stávalo statisíce, stojí dnes o řád méně. Čidla mohou signalizovat narušení objektu, ale kamera vám řekne o narušeném prostoru mnoho detailů. Proč tedy nenamontovat kameru, když cena výrazně spadla? Jde o desetitisíce korun, ne o statisíce, jako před deseti lety. A kvalita stále šplhá nahoru. Drahé kamery s ne příliš velkým rozlišením dnes nahrazují laciné kamery se slušnými parametry, které daleko lépe identifikují vetřelce. Bez navýšení ceny.

„Konkurence, přetlak výrobků bezpečnostní techniky na trhu, to vše nahrává zákazníkovi. Nikdo nepředražuje, pokud chce mít zákazníky. Vůbec nelze srovnávat kvalitu bezpečnostních systémů v devadesátých letech a dnes. Teď i průměrná lacinější kamera zaznamená tvář pachatele natolik slušně, že jde o důležité vodítko v pátrání policie,“ upozorňuje Hazmuka.

Kdo má síť, je v pohodě

Ústecký počítačový expert Pavel Grunzner zdůrazňuje, že v objektech, kde je již zavedena počítačová síť, instalace bezpečnostních prvků představuje jenom minimální investici.

Počítačové sítě jsou dnes v podstatě stejně nákladné jako před lety, protože jde o montáž technicky složité architektury sítě.

„Cena pasivních prvků jako je kabeláž či konektory neklesají. Cena přepínačů v systému je dnes sice o něco nižší než dříve. Pokud si ale koupíte přepínače, kam se sbíhají jednotlivé kabely v rámci sítě, za stejnou cenu jako před pěti lety, v tomto okamžiku je v krabičce skrytou daleko chytřejší a rychlejší zařízení, než před lety. Cena aktivních prvků jako čidel a kamer naopak výrazně klesla,“ dodává Grunzner k cenovým relacím.

A zdůrazňuje: „Pokud například ve velkém objektu o čtyřech pěti patrech je za několik milionů instalovaná počítačová síť, polovinu ceny představuje materiál a polovinu lidská práce. Pokud do sítě zapojíte i bezpečnostní prvky a budete mít budovu pod kamerami a pod čidly, bezpečnostní prvky budou představovat jenom kolem pěti procent ceny této sítě. Přitom v případě krizové situace se minimální investice projeví maximálním účinkem. Čili instalace bezpečnostních systémů představuje hodně muziky za málo peněz.“

Bezpečnost na koleně

Podle Miroslava Hejny, ředitele ze Severočeské bezpečnostní agentury, je možná spolupráce se zákazníky nejen na úrovni střežení objektu – firmy, ale i bytů. „Máme takové zákazníky, Není to problém. A není vůbec žádný problém, aby majitel bytu se mohl kdykoliv ze svého notebooku podívat do svého bytu, co se tam děje,“ uvedl Hejna.

Podle Grunznera mít přehled o tom, co se děje v bytě, je možné si zajistit v cenové relaci kolem, či mírně nad 10 tisíc korun. „Dvě kamery a jedno čidlo a vysokorychlostní internet rovná se můžete se dívat na svůj byt on line. Druhým krokem je pojistit se připojením na pult centrální ochrany nějaké bezpečnostní agentury. A můžete jet na dovolenou bez strachu, že přijede stěhovák a odveze vám z bytu všechno kromě záchodové mísy,“ komentuje Grunzner možnosti majitele bytu.