Po státních dluhopisech, které ministerstvo financí nabízelo občanům loni v říjnu, se jen zaprášilo. Dohromady si lidé pořídili dluhopisy za 20,4 miliardy korun, což bylo zhruba dvakrát víc, než původně ministr financí Miroslav Kalousek očekával. Není proto žádné překvapení, že se strážce státní kasy rozhodl ke stejnému kroku i tento rok. Upisovací období jarní emise spořicích státních dluhopisů začalo ve čtvrtek a stát má v plánu vypůjčit si tímto způsobem od občanů minimálně stejnou částku, jakou mu svěřili na podzim. „V podzimní pilotní emisi jsme si vyzkoušeli, že systém funguje, a nyní jej můžeme rozvíjet. Proto nyní okruh zájemců rozšiřujeme o celou řadu neziskových subjektů, kterým nabídneme stejnou možnost investice, jakou mají velké finanční skupiny a od loňského podzimu i domácnosti," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Komu se nákup dluhopisů vyplatí?

Kromě tří osvědčených typů dluhopisů (diskontovaný na jeden a půl roku, pětiletý kuponový a pětiletý neinvestiční), které stát nabízel už v předešlé emisi, si budou lidé moci koupit také sedmiletý protiinflační dluhopis. Právě o ten by mohl být podle mnoha odborníků velký zájem, zejména u investorů s maximálně konzervativní strategií. Inflace, respektive možnost, že v příštích letech inflace výrazně poroste, přidělává vrásky na čele zejména majitelům tučnějších kont.

U všech nabízených dluhopisů pak shodně platí, že se jejich nákup vyplatí především těm, kteří do nich investují větší částky a jsou si přitom jistí, že peníze nebudou muset vybrat předčasně. V opačném případě jsou výhodnější spíš spořicí účty a krátké termínované vklady. Aktuální emisi dluhopisů budou stejně jako vloni nabízet Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, nově k distributorům přibude také J&T Banka.

Co radí ekonomové? Vyplatí se nákup Kalouskových dluhopisů? Co je trumfne, případně pro koho se hodí a kdo by si je měl zakázat? ČTĚTE ZDE

www.penize.cz