Tak skončila česká Škoda Octavia v žebříčku německých stanic technické kontroly Dekra a dostala se tím mezi špičku aut s nejnižším procentem závad.

Společnost v uplynulém roce prověřila přes patnáct milionů vozů nejrůznějších značek: od malých až po dodávky a terénní auta. „Octavie obecně patří mezi ta nejlepší a obstála hlavně po ujetí vysokého počtu kilometrů.

Na prvním místě v souhrnné kategorii „nej ze všech tříd“ skončila hned za Audi A6 a modelech BMW řady 7 a 5. Ještě jsme udělili titul auta s celkově nejnižším počtem nedostatků, kterým je Ford S-ax/Galaxy, s přibývajícím počtem kilometrů ale přibývá i závad. Platí to hlavně u malých aut i u dodávek“ řekl Deníku Leiner Sauer, vedoucí týmu, který výsledky zpracovával.

Škodovka si nevedla špatně ani v dalších podkategoriích. Mezi kompaktními auty, která mají ujeto mezi padesáti tisíci až sto tisíci kilometrů, je třetí, mezi novými kompaktními auty pátá.

Dekra dělí auta, která k ní dorazí na technickou kontrolu, do sedmi tříd v závislosti na počtu ujetých kilometrů. Čísla pak ukazují, kolik procent aut dané modelové řady přijíždí bez závad nebo jen s minimálními problémy.

„Nezapočítávali jsme takové věci, za které nemůže značka, ale řidič. Třeba sjeté pneumatiky,“ tvrdí Sauer.

Menší Škoda Fabia se do popředí žebříčku malých vozů dere až s přibývajícími najetými kilometry. V porovnání s jinými auty, která mají za sebou víc než 100 tisíc kilometrů, je pátá nejlepší.

Mladoboleslavská limuzína Superb pak skončila mezi vozy vyšší třídy na pátém až šestém místě.

Špatně si nevedl ani další český zástupce: kolínská Toyota Aygo – mezi malými auty s najetými více než padesáti tisíci kilometry skončila druhá.

„U všech kategorií a značek platí, že hlavní závady mají auta v brzdové soustavě, účinnosti brzd, osvětlení a někdy se objevuje i rez v karoserii,“ dodal Sauer.

Kompletní výsledky zveřejní německé stanice technické kontroly začátkem ledna. Už dříve volily i hvězdu mezi firemními auty. Z 63 modelů se tam škodovkám vcelku dařilo: Fabia Kombi, Superb i Roomster skončily na třetích místech ve svých kategoriích.