„Snažíme se nakupovat levně. Využíváme akcí v supermarketech. Vyhledáme je v letácích a pak obchody objíždíme,“ řekla Deníku Václava Procházková.

Žádný úvěr, hypotéku ani půjčku Procházkovi nemají. Pár tisíc měsíčně dokonce mohou dát stranou na nenadálé výdaje. Stejně prozíravě jako oni se však chová jen pět procent českých penzistů. Vyplývá to z průzkumu, který nechala vypracovat finanční společnost KRUK. Dvě pětiny dotazovaných lidí dokonce splácejí půjčku či úvěr.

Většina seniorů se musí spoléhat na starobní důchod. Plných 16 procent z nich si nijak neplánuje, jak s ním vyjdou. „K hospodaření s financemi přistupuje zodpovědně 73 procent penzistů,“ uvedla Jana Žaludová ze společnosti KRUK. Z důchodu si odloží peníze na pravidelné platby a poplatky a až poté volně nakládají se zbytkem penze.

Miliarda pro věřitele

Důchodců je v Česku 2,5 milionu, téměř 90 tisíc z nich přitom čelí exekuci. Česká správa sociálního zabezpečení jim z vyměřených důchodů sráží část peněz, které vyplácí jejich věřitelům. Ročně jim takto zaplatí přes miliardu korun. Lidé po odchodu do důchodu často nedokážou výrazně nižším příjmům přizpůsobit své výdaje.

„To, na co je člověk zvyklý, se po nástupu do starobního důchodu radikálně mění,“ řekl Deníku David Šmejkal z Poradny při finanční tísni. Často navíc musí platit víc peněz za léky či cesty k lékaři. S propadem příjmů je navíc potřeba počítat v případě, že jeden z manželské dvojice zemře. „To všechno jsou věci, které je třeba mít na zřeteli,“ míní Šmejkal.

Navíc seniory o peníze často připraví jejich děti či další příbuzní. Podle Šmejkala se tak zřejmě bude dít stále častěji, až se rozjeté české ekonomice „zadrhne motor“. „Až za nimi blízcí přijdou s prosbou o peníze, musí zpozornět. Pokud by někomu ručili za půjčky, splácení úvěru by nakonec mohlo zůstat jenom na nich,“ prohlásil.

Nevěřte dětem

Že tyto obavy nejsou zbytečné, potvrzuje i společnost KRUK. Podobné případy, kdy se senioři zadluží kvůli dětem nebo vnoučatům, rozhodně nejsou výjimečné. „Mnoho našich klientů spoléhalo na dohodu s dětmi, že budou pravidelně splácet své závazky, ovšem realita je velmi často odlišná,“ dodala Žaludová. Za své potomky tak dluhy splácí asi desetina klientů KRUK z řad seniorů.