Dosud vyvíjel raketu, která světu znovu připomněla slávu dobývání vesmíru, teď se bude starat jen o létání v rámci zeměkoule. Jakub Pavlík, dosavadní manažer softwarové automatizace ve společnosti SpaceX, se stěhuje z kalifornského Hawthornu do Česka. Informaci přinesl kanadský web Newswire.

Elon Musk nebyl jediný slavný zaměstnavatel, pro kterého sedmatřicetiletý Pavlík během svého amerického angažmá pracoval. Působil také v Microsoftu, Netflixu a Amazonu. Nyní jej čeká původem česká firma Kiwi založená před šesti lety.

Zkušební start rakety Falcon Heavy
SpaceX úspěšně otestovala motory rakety Falcon Heavy. Vynese do vesmíru i auto

„Jsme potěšeni, že můžeme ve svém týmu přivítat tak známou osobnost,“ uvedl zakladatel a šéf Kiwi Oliver Dlouhý. Ocenil, že se kvůli tomu Pavlík i s celou rodinou po deseti letech v zámoří rozhodl vrátit do domoviny.

Spokojenost vyjádřil i sám Pavlík. Vyzdvihl, že Kiwi po celou dobá své existence rostlo dvou- až trojciferným tempem. „Těším se, že pomůžu tuhle trajektorii zrychlit,“ neskrýval ambice Pavlík. Kiwi dnes provádí 50 milionů hledání denně a zaměstnává více než 1900 lidí.

Start rakety Falcon Heavy
Úspěch Falcon Heavy? Mezník v dějinách kosmonautiky, tvrdí odborníci