Podle analýzy developerské společnosti Trikaya mají nyní Brňané na výběr z tisícovky nových bytů. Za první tři měsíce letošního roku jich přibylo 350. „Více než polovina z těch, které se v letošním roce začaly prodávat, je v centru města,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Alexej Veselý.

Novostavby podle něj vznikají třeba v prolukách mezi stojícími budovami. „Lidé také hodně investují do kompletních rekonstrukcí starých domů. Některé zanedbané lokality uvnitř města tak dostávají novou tvář,“ dodal.

Velká cena České republiky silničních motocyklů na brněnském Masarykově okruhu. Ilustrační foto.
Vláda podpoří Velkou cenu Brna. Pořadatelé dostanou 65 milionů korun

Nejoblíbenější jsou mezi lidmi stále menší byty. „Snadno se pronajímají, takže jsou jako investice velmi oblíbené,“ potvrdil makléř Jakub Farář z brněnské realitní kanceláře Gaute.

Byty v Brně
- Novostavby: zhruba 1000, od začátku roku jich v Brně přibylo 350
- Nejoblíbenější: jednopokojové a dvoupokojové
- Průměrná cena: za 1+kk téměř tři miliony, za 2+kk přes čtyři miliony sto tisíc, za 3+kk šest milionů
- Oblíbené lokality: Černá Pole, Brno-střed, Královo Pole

Ceny malometrážních bytů i proto podle něj klesat nebudou. „V Brně je navíc stále extrémní nedostatek bytů,“ dodal.

Za nákup jednopokojového bytu Brňané podle analýzy Trikayi zaplatí v průměru tři miliony korun. Byt o pokoj větší je o milion a čtvrt dražší. „Důvodem výrazné převahy malých bytů je územní plán. V některých lokalitách totiž neumožňuje čistě bytovou výstavbu, a byty se tam proto kombinují s ateliéry. To jsou prostory, které nelze zkolaudovat jako byt, protože nesplňují například hlukové limity nebo normu oslunění. Zároveň se nedávno dostaly do prodeje i projekty, které nabízí jenom ateliéry,“ vysvětlil Veselý.

Ilustrační fotografie.
Brno stárne. Pokud se něco nezmění, hrozí mu vymření, varují odborníci

Vznik ateliérů kritizuje Asociace brněnských architektů a stavitelů. „Je to nouzové řešení. Pro město znamená snižování počtu trvale žijících obyvatel, kteří si v nebytové jednotce trvalé bydliště nahlásit nemohou,“ uvedl předseda správní rady asociace Marek Vinter.