Odboráři tvrdí, že se už setkali s případy zastrašování pracovníků, aby se akce nezúčastnili. "Někteří zaměstnanci jsou tak trochu zastrašováni tím, že když budou toto označení nosit, tak že budou možná i nějakým způsobem potrestáni," řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Vyjádření zaměstnavatelů redakce shání.

Návrh zákona by měla sněmovna projednat ve třetím čtení v pátek. Hospodářský výbor v březnu doporučil poslancům schválit pozměňovací návrh Štěpána Stupčuka (ČSSD), podle kterého by se zavírání o svátcích netýkalo velkých nákupních center a obchodních galerií nad 5000 metrů čtverečních, v nichž je více nájemců. Pokud by v nich byly uzavřeny velké prodejny, menší obchodníci by museli nést provozní náklady celých center, uvedl Stupčuk ve zdůvodnění.

"Domníváme se, že zde sehrálo velkou roli lobby obchodních center. V případě, že by v této podobě zákon prošel, naprosto postrádá původní záměr," dodala Burianová. Podle ekonoma Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Šulce tržby obchodníků po případném omezení prodejů o svátcích neklesnou, protože nákupy se přesunou na sousední dny.

Návrh může skončit u Ústavního soudu

Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu na konci března uvedly, že pokud Sněmovna schválí omezení prodejní doby obchodů o svátcích, obrátí se na Ústavní soud, aby přezkoumal ústavnost návrhu. Návrh je podle nich pro část obchodníků diskriminační.

Návrh, který se týká i velkoobchodu, může ve dnech volna dopadnout i na zásobování restaurací či malých obchodníků. "V průběhu jednoho svátečního dne obslouží jeden velkoobchodní řetězec ve svých 13 pobočkách okolo 18.000 restaurací a 14.000 maloobchodů, což bude představovat citelný výpadek," uvedla nedávno prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Obchody by podle senátního návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze dopoledne.

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích a vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Omezení prodeje o svátcích se snaží odbory prosadit řadu let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu.