Odborový předák Jiří Jaškovský tvrdí, že důvodem je nedodržování kolektivní smlouvy. „Lidem jsou kráceny nárokové složky mzdy. Někomu je podnik nevyplácí od začátku roku a části zaměstnanců se začaly krátit od třetího čtvrtletí,“ vysvětlil Jaškovský.

Odborům ale vadí také masivní propouštění. „Za měsíc a půl jsme dostali na stůl 200 výpovědí z organizačních důvodů, jenom ve středu jich bylo 80,“ řekl odborový předák.

Serveru iDnes.cz Jaškovský řekl, že odborům také vadí to, že dělníci musejí plnit stále vyšší normy. „Už to začíná ohrožovat bezpečnost práce, však také se zvýšil počet úrazů v podniku,“ uvedl.

Více se dozvědí v úterý

Odboráři se sešli s vedením firmy. „Bylo nám odpovězeno, že v úterý se dozvíme o záměru firmy do budoucna a že musíme počítat s ještě masivnějším propouštěním. Nedovedeme si představit, co kde by se mělo rušit, protože stavy ve firmě jsou už teď napnuté,“ řekl Jaškovský, podle kterého mezi zaměstnanci pomalu vzniká panika.

Odborář doplnil, že na druhou stranu vedení firmy slíbilo, že veškeré závazky z kolektivní smlouvy budou letows zaměstnancům vyrovnány, i když nebylo řečeno kdy. „Byli jsme tlačeni do toho, abychom odvolali stávkovou pohotovost. Řekli jsme, že to uděláme, až budou závazky vyrovnány,“ řekl Jaškovský.

Vedení firmy se k situaci dosud oficiálně nevyjádřilo.

Hutní společnost ŽDB Group vyrábí ve svých devíti závodech široký sortiment výrobků – ocelové dráty, kotle, radiátory, lana, odlitky nebo pružiny. Více než polovinu výrobků vyváží. Loni dosáhla ŽDB Group rekordního zisku 958 milionů korun a celkových tržeb 5,6 miliardy korun, což bylo o 16 procent více než v předcházejícím roce. Zaměstnávala 2114 lidí, což bylo o 109 méně než v roce 2009. Průměrná mzda tam dosáhla 23.221 korun.

s využitím ČTK