Vedle věže nyní stojí zvláštní plošina, během čtyř dnů vyjeli kontroloři na vrchol pětkrát. Jeden metr široká a pět metrů dlouhá lávka se dostane až nahoru přibližně za dvacet minut. Po celou dobu stoupání prováděli podle Svitáka odborníci vizuální kontrolu povrchu chladicí věže. Na přesně stanovených místech pak odebrali vzorky betonu.

"Jde o jádrové vrty, které budeme hodnotit v laboratoři. Budeme posuzovat odolnost proti mrazu, modul pružnosti a pevnost betonu," uvedl Jiří Bydžovský ze znaleckého ústavu STAVEXIS, který si elektrárna pro výzkum věží najala.

Samotná instalace lávky zabrala tři dny. Jeden z horolezců vylezl až na vrchol věže po žebříku, který je její pevnou součástí. Pomocí ocelových lan se do koruny věže vytáhly díly důležité pro vertikální i horizontální pohyb plošiny. Vlastní kontroly trvaly čtyři dny.

"Sledovali jsme vnitřní i vnější povrch věže, železobetonovou konstrukci i její ochranný nátěrový systém, který díky svým bariérovým schopnostem umožňuje výrazné prodloužení životnosti celé věže," doplnil Bydžovský.

Uvnitř věže je několik zařízení, jejichž stav se také pravidelně ověřuje. Jde především o potrubí, které je vyvedeno do 15 metrů, kde je voda pomocí tisíců plastových trysek rozprašována do tři metry hlubokého bazénu pod věží. Voda se tak ochlazuje přibližně o 15 stupňů.

"Čím lépe se daří vodu chladit, tím vyššího výkonu elektrárna dosahuje. Proto i Temelín v zimě vyrobí řádově o desetitisíce kilowatthodin elektřiny více než v létě," uvedl Sviták.

Znovu se odborníci do jihočeské jaderné elektrárny vypraví příští rok. "V roce 2017 budeme průzkum provádět na zbývající chladicí věži," uvedl správce temelínských chladicích věží Pavel Ambroz.