Jako první odpovídal Mička na dotaz čtenáře, který splácí hypotéku, ale fixaci má až téměř za rok. "Chtěl jsem nižší úroky, ale sazby už zase stoupají a bojím se, že než mi hypotéka skončí, budou zase vysoko," napsal.

"Nemusíte vůbec na nic čekat. Zjišťovat, jaké podmínky Vám banky nabídnou, můžete už teď. Některé banky nabízí předschválení hypotéky několik měsíců i rok před koncem fixace. To znamená, že na úrokové sazbě a dalších podmínkách se dohodnete už teď a banka Vám je bude garantovat. O aktuální výhodné úrokové sazby tak nemusíte přijít ani v případě, že by během roku zásadně vzrostly. Nicméně žádný prudký růst úrokových sazeb na trhu pro nejbližší měsíce nečekáme," odpověděl Mička.

K refinancování zároveň uvedl, že některé banky vyřídí tuto službu plně on-line, pobočku je třeba navštívit pouze jednou na konci při podpisu smlouvy.

Pojištění schopnosti splácet

Mička čtenářům zároveň doporučil, aby si klienti při sjednávání hypotéky domluvili i pojištění schopnosti splácet, např. formou dočasné úhrady splátek ze strany pojišťovny, případně úplné doplacení úvěru. "Ze všeho nejdůležitější je se při případných potížích na banku ihned obrátit, ta se bude snažit vyjít vám vstříc a najít vhodné řešení," uvedl.

"Kromě pojištění samozřejmě také doporučujeme budovat si finanční rezervu, která pomůže překonat krátkodobé výpadky. Doporučujeme mít někde bokem schované peníze alespoň na tři měsíční splátky, ideálně i na šest," doplnil.

Mička také čtenářům poradil, jak to udělat, pokud si potřebují vyřídit hypotéku a zároveň jim nevyhovuje otevírací doba bank. "Můžete do banky zkusit zavolat nebo poslat e-mail, zda by vám nenabídli možnost pozdější či dřívější schůzky. Některé mají dokonce vlastní e-shopy. Zkuste svou hypotéku vyřešit on-line," řekl.

On-line rozhovor najdete ZDE.