Nástup moderních technologií se nevyhnul ani vytápění. Platí to hlavně v novostavbách rodinných domů, které už mají termostaty řízené přes mobil, ale i ve starších bytovkách se objevují třeba chytré hlavice na radiátorech, které přívod tepla včas „přiškrtí“, nebo naopak pustí. 

Pojištění majetku. Ilustrační foto.
Správně nastavené pojištění majetku ochrání vaši domácnost. Pomůžeme s výběrem

Dva tisíce za komfort

Jak říká odborník na chytré technologie Martin Jedlička ze společnosti Asseco Solutions, ceny za různé technologické vychytávky šly dolů. Češi je proto začali kupovat a chytré vytápění už nepovažují za sci-fi z daleké budoucnosti.

Ilustrační foto
Z dotovaných krajských autobusů zmizely miliony cestujících. Jezdí vlakem

„Za zřízení chytrého vytápění nemusí člověk zaplatit extrémně vysoké částky. Například obyčejná termostatická hlavice na radiátor s vlastním měřením teploty i její regulací se dá pořídit asi za čtyři sta korun. Hlavice s dálkovým ovládáním přes telefon poté vyjde asi na dva tisíce. Pokud má domácnost kotel, nejlevnější termostat pořídí také asi za dva tisíce korun. Ty chytré s dálkovým ovládáním, které například kontrolují vývoj počasí z internetu a podle toho nastavují teplotu, stojí zhruba mezi 5000 až 8000 korunami,“ popisuje Jedlička.

Takové ceny podle něj výrazně zkracují návratnost. A navíc, hlavní výhodou je pohodlí. Návrat z víkendu na chatě nebo z dovolené se s pomocí mobilu, respektive mobilní aplikace stane mnohem příjemnějším.

Ilustrační foto.
Volební kyvadlo: voličská přízeň se příliš nemění. Výjimkou jsou TOP 09 a ODS

„Když se lidé vracejí domů, jednoduše pomocí aplikace zjistí, jakou mají doma teplotu. Vše je samozřejmě možné díky čidlům zjistit u každé místnosti zvlášť. Následně se rozhodují, zda je potřeba přitopit, případně na jakou teplotu. Výhodou je, že když se člověk vrací například z dovolené, může si dvě hodiny před příjezdem zapnout na dálku topení a přijet tak rovnou do vytopeného domu,“ vysvětluje Jedlička princip „mobilního topení“.

Topení, infografikaZdroj: Redakce

Nejenom plyn

Pojmem „chytrý“ se však dnes označují i přímo kotle. Chytrý kotel si sám může říct o údržbu, diagnostikuje problém, nebo dokonce předvídá možné závady. Podle Jedličky je navíc mýtus, že na dálku lze řídit jen plynové kotle. „Problémem pro chytré vytápění není ani kombinovaný druh vytápění. V tomto případě můžeme na dálku ovládat jednotlivé kotle a ovládat i jednotlivá topná tělesa,“ popisuje Jedlička.

Máslo.
Tažení za levné máslo. Trh je ale silnější než Sobotka, míní znalci

Třeba průměrný tuzemský byt ročně spotřebuje přibližně 8333 kilowatthodin tepla. Při dobrém zateplení a při použití chytrého termostatu, který přes den topení vypne, lze ušetřit až čtvrtinu energie.

Do nabídky úspor pomocí různých technologických vychytávek se přitom pouštějí i velcí energetičtí hráči. Třeba ČEZ minulý měsíc začal tuzemským domácnostem nabízet chytrý termostat tado°, který by měl podle propočtu firmy šetřit až třetinu nákladů. Úspor  dosahuje termostat tím, že pracuje s předpovědí počasí i s aktuální obsazeností domu či bytu a podle toho přitápí, nebo naopak snižuje teplotu. Mobilní aplikace dokonce sděluje termostatu, jak daleko je uživatel od domova a podle toho nastavuje vytápění.  

Stephen Paddock, útočník, který zabil přes padesát lidí
Masový vrah z Las Vegas: střelec, který jednal na vlastní pěst