Navrhli mu, aby z rezerv státního rozpočtu vláda uvolnila dvacet milionů korun. „Usilujeme o částku alespoň na úrovni pomoci v hmotné nouzi,“ uvedl předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec.

S ministrem Nečasem odboráři jednali také o novele insolvenčního zákona. Ten podle jejich názoru zhoršil postavení zaměstnanců na úkor věřitelů.

Právní rámec pomoci existuje

„Pan ministr už dříve prohlásil, že pro vyplacení mimořádných finančních dávek neexistuje právní rámec,“ konstatoval Vladimír Kubinec. „Právní podklad pro takovou pomoc ale podle našeho názoru existuje. V zákoně o rozpočtových pravidlech se hovoří o tom, že ze státního rozpočtu se hradí kromě dávek státní sociální podpory také ostatní sociální dávky,“ argumentoval Vladimír Kubinec. Vláda o pomoci postiženým regionům už jednou jednala. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR se bude pohybovat v řádech milionů korun. Půjde především o posílení prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti v daném regionu. Zároveň ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas dohodl s ministrem financí Miroslavem Kalouskem poskytnutí dotací na dopravní obslužnost při podpoře dojíždění za prací v kraji Vysočina. To je ale podle odborů nedostatečné.

„Lidé ze Světlé a Poděbrad potřebují okamžitou a konkrétní pomoc, neboť také díky nečinnosti státu v roli majitele a neprovázanosti právních norem jsou od září bez výplat a prakticky až do konce roku nedostanou podporu v nezaměstnanosti, ani dávky pomoci v hmotné nouzi,“ konstatoval Kubinec s tím, že západně od našich hranic stát při restrukturalizacích ve sklářských firmách zcela běžně pomáhá. Naděje svitla sklářům v Poděbradech. Majitel tamního autosalonu Pavel Louda totiž oznámil, že podal insolvenčnímu správci nabídku na koupi části aktiv poděbradských skláren. Třetího prosince by chtěl zahájit výrobu. Nabídku Pavla Loudy ale musí ještě posoudit věřitelé.

V rozpočtu města peníze nejsou

O pomoci zaměstnancům sklárny jednala také radnice ve Světlé nad Sázavou. Přes tisíc zaměstnanců, kteří nemají práci, totiž žije z poslední výplaty, kterou dostali v srpnu. Šance, že se dočkají výplaty mzdy za září a říjen, jsou minimální. „Výplatu půjček si vzhledem k výši aktuálního rozpočtu města nemůžeme dovolit,“ řekla zcela otevřeně starostkaLenkaArnotová. Úvahu, že by město poskytlo zaměstnancům sklárny půjčku ve výši dvou tisíc korun, rada zamítla. Místostarosta Josef Böhm dodal, že radnice se pokusí najít koncepční pomoc. „Chceme získat nové investory a zvýšit nabídku volných pracovních míst ve městě,“ poznamenal. „Ve hře zůstává i možnost snížení ceny pozemků v průmyslové zóně.“